Na co dzień zaniedbujemy kręgosłup i narażamy go na uszkodzenia. Siedzący tryb życia, niewygodna poduszka czy zła organizacja miejsca pracy mogą przyczynić się do deformacji kręgosłupa. Jak należy dbać o tę część ciała, by uniknąć problemów zdrowotnych?
Bóle kręgosłupa miewają różne podłoże, dolegliwości te spotykają zarówno osoby dojrzałe, jak i młode. Wraz z wiekiem zwiększa się częstość występowania bólu kręgosłupa. Współczesny tryb życia stanowi poważne obciążenie dla naszych pleców. Wśród czynników odpowiedzialnych za dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa wymienia się: pracę w wymuszonej, niefizjologicznej pozycji ciała, znikomą aktywność fizyczną, nadwagę i otyłość.
Jak zbudowany jest kręgosłup?
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego borykamy się z bólem kręgosłupa, należy przyjrzeć się jego budowie. Kręgosłup składa się kręgów, ułożonych jeden na drugim. W anatomii wyróżnia się 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Krążki międzykręgowe, zwane też dyskami, występują pomiędzy trzonami kręgów w trzech pierwszych odcinkach. Każdy dysk zbudowany jest z włóknistego pierścienia, który otacza galaretowata substancja określany mianem jądra miażdżystego oraz płytki chrzęstne, które odpowiadają za połączenie krążków z trzonami sąsiadujących kręgów. Krążki międzykręgowe pełnią kilka funkcji, m.in. zapewniają ruchomość kręgosłupa i amortyzują wstrząsy. Połączenia stawowe, układ więzadłowy i mięśnie przykręgosłupowe wzmacniają kręgosłup. Każdy kręg zawiera otwór kręgowy, który łączy się z otworami sąsiadujących kręgów, tworząc kanał, w którym znajdują się korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy.
Nie lekceważ bólu krzyża!
W większości przypadków ból kręgosłupa ma charakter czynnościowy, aczkolwiek do wystąpienia uciążliwych dolegliwości mogą przyczynić się również zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, złamania kręgów, wady wrodzone kręgosłupa, choroby reumatyczne, a także czynniki psychiczne. Jeśli od pewnego czasu towarzyszy ci dokuczliwy ból, zapisz się na wizytę u specjalisty. Dolegliwości ze strony kręgosłupa nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone złamania czy przesunięcia dysków mogą prowadzić do trwałych zmian, a nawet kalectwa.
Profilaktyka schorzeń kręgosłupa zaczyna się w dzieciństwie
Chcesz zapobiec dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa? Musisz zmodyfikować dotychczasowy tryb życia. O zdrowy kręgosłup należy zacząć troszczyć się w dzieciństwie. Od podejścia rodziców w dużej mierze zależy, czy w późniejszym czasie pojawią się wady postawy takie jak skolioza, lordoza czy kifoza. Lekarz zdiagnozował u twojej pociechy niefizjologiczne skrzywienie kręgosłupa? Z wadami postawy można walczyć, uczęszczając na gimnastykę korekcyjną. Większość szkół zapewnia bezpłatne zajęcia korekcyjne, które prowadzi osoba posiadająca stosowne kwalifikacje.
Pamiętasz, jak nauczyciele upominali cię za każdym razem, gdy garbiłeś się, rozwiązując zadania z matematyki? Ich uwagi były uzasadnione, udowodniono, iż przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas codziennych czynności, wykazuje działanie profilaktyczne. Choć początkowo możesz mieć trudności, aby zerwać ze starymi nawykami, z czasem przyzwyczaisz się do prostowania pleców przy pracy przy komputerze.
Gdy pracujesz przy komputerze…
Jak przygotować stanowisko pracy, by po opuszczeniu biura nie odczuwać dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa? Specjaliści zalecają, aby umieścić monitor w taki sposób, aby ekran znajdował się na wysokości oczu. Z kolei klawiaturę należy postawić tak, aby osoba, która z niej korzysta, bez potrzeby nie musiała skręcać tułowia. Łokcie powinnaś ułożyć na biurku w pozycji zbliżonej do kąta prostego, natomiast nadgarstki muszą stanowić przedłużenie rąk. Niebagatelną rolę odgrywa również wybór krzesła, powinno ono stanowić podparcie dla części lędźwiowej kręgosłupa. Jednocześnie kolana staramy się trzymać cały czas zgięte pod kątem prostym. Każdemu pracownikowi, który pracuje przy komputerze, przysługuje dodatkowe 5 minut przerwy za każdą godzinę spędzoną przed monitorem. Wykorzystaj ten czas, aby się porozciągać , rozruszać mięśnie i zapewnić oczom odpoczynek.
Dr. Sapporo