NTM to mimowolne oddawanie moczu, aż do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza – czyli nietrzymanie moczu niezależne od woli człowieka.
U ludzi zdrowych mocz spływa do pęcherza z nerek i jest tam zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy, otaczającym cewkę moczową (i zaciskającą ją).
Kiedy pęcherz moczowy jest już pełny, następuje wymiana sygnałów między mózgiem, mięśniami miednicy, oraz pęcherza. W rezultacie tego dochodzi do skurczu i wydalenia moczu. Natomiast u osób cierpiących na nietrzymanie moczu, w toku tej komunikacji dochodzi do zaburzeń.
Krótko o NTM
Nietrzymanie moczu występuje u osób w każdym wieku i u obu płci, jednak dużo częściej dolegliwość ta dotyczy kobiet, zwłaszcza po 40 roku życia. Z kolei w późnej jesieni życia – czyli około 80 roku, na NTM cierpi już około ½ kobiet oraz 1/3 mężczyzn.
Nietrzymanie moczu nie jest jednak normalnym objawem starzenia się organizmu, zawsze należy dążyć do wykrycia jego przyczyny oraz podjęcia stosownych kroków leczniczych.
Niestety – diagnozę przyczyny schorzenia utrudnia fakt, iż jedynie co druga osoba zwierza się ze swej dolegliwości lekarzowi. Trzeba podkreślić, że wywiad z pacjentem to podstawa diagnostyki w wypadku NTM.
Redakcja