Przywykłyśmy mówić o menopauzie jako o ciągłym procesie, podczas którego zachodzi szereg zjawisk i zmian przekwitania. Ale z medycznego punktu widzenia menopauzą jest ostatnia miesiączka w życiu kobiety, a każdy etap klimakterium ma swoją własną nazwę i charakterystyczny przebieg.
Co to jest perimenopauza?
To okres przed menopauzą, ale też kilka lat po, występujący przez kilka lat przed ostatnią miesiączką i przez dwanaście miesięcy po niej. Kolejnym etapem przekwitania jest już postmenopauza, czyli czas zakańczający ten proces i powolna stabilizacja wszystkich zmian.
Perimenopauza może wystąpić u kobiet w wieku 35-45 lat, choć zdarza się w późniejszym czasie, a także przechodzą ją kobiety znacznie młodsze (przedwczesna menopauza). U około 1/3 pań perimenopauza nie wywołuje żadnych niepokojących przypadłości. Niestety u ponad 60% pojawiają się typowe objawy przekwitania.
Perimenopauza jest jak dojrzewanie
Pierwsza faza klimakterium to okres bardzo wielu przemian i nagłych dolegliwości. To właśnie wtedy pojawiają się kłopoty ze snem, uderzenia gorąca, zmiany nastrojów i depresje.
Perimenopauzę można porównać z okresem dojrzewania u nastolatków. Podobnie jak młode osoby nie potrafią zapanować nad swoim ciałem i psychiką z powodu burzy hormonów, tak samo dojrzałe już kobiety przeżywają podobne rozterki z powodu nagłych wahań hormonalnych. Teraz już nic dziwnego w tym, że okres przekwitania kobiety niekiedy jest nazywany drugą młodością!
M. Borowik