Migrena miesiączkowa to przypadłość, która stosunkowo niedawno została odkryta i opisana przez naukowców. Dolegliwości, której jej towarzyszą, są niezwykle uciążliwe i w sposób szczególny destabilizują życie.
Wbrew pozorom migrena miesiączkowa nie jest wymysłem kobiet, naukowcy zauważyli, że u wielu pań podczas menstruacji, jak również na dwa dni przed lub po krwawieniu miesięcznym, pojawiają się silne bóle głowy. Zazwyczaj mają one charakter pulsujący i dokuczają w pobliżu skroni. U niektórych kobiet ból jest na tyle silny, że pojawiają się problemy ze wstaniem z łóżka i normalnym funkcjonowaniem. Panie cierpiące z powodu migreny miesiączkowej z jej powodu często muszą brać wolne w pracy, ponieważ nie potrafią się skupić na swoich obowiązkach zawodowych.
Migrena to nie zwykły ból głowy!
Warto pamiętać, iż migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Co ją wyróżnia? Osoby borykające się z migreną często skarżą się na nudności, wymioty, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięk. Ból głowy zazwyczaj towarzyszy tylko jednej połowy głowy i jest zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie oczu. Wśród migrenowców większość stanowią kobiety.
Migrena z aurą a migrena bez aury
Według ogólnej klasyfikacji wyróżniamy dwa rodzaje migreny:
– migrenę z aurą – w jej przypadku obserwuje się objawy poprzedzające sam atak. Symptomem nadchodzącego bólu głowy mogą być problemy ze wzrokiem – widzenie święcących plam, punktów, utrata ostrości widzenia itp. Osoby zmagające się z migreną z aurą często skarżą się na silny ból obu gałek ocznych. Osoby zmagające się z migreną z aurą znajdują się w komfortowej sytuacji, ponieważ przy pojawieniu się zwiastunów, mogą przyjąć środek przeciwbólowy.
– migrenę bez aury –w jej przypadku nie pojawiają się żadne objawy zwiastujące zbliżający się ból głowy. W związku z tym osoby zmagające się z tą przypadłością nie mogą wcześniej zapobiec problemowi, przyjmując odpowiednią tabletkę przeciwbólową. Migrena bez aury trwa od kilku godzin do kilku dni.
Migrena miesiączkowa – przyczyny
Dlaczego u niektórych kobiet w okresie okołomenstruacyjnym i podczas miesiączki pojawia się migrena? Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niewątpliwie migrena miesiączkowa ma bezpośredni związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Jedna z teorii mówi, że za silnym bólem głowy stoi gwałtowny spadek poziomu estrogenów w organizmie. Ich niedobór sprawia, że w obrębie komórek nerwowych dochodzi do nadmiernych wyładowań. Gdy stężenie estrogenów się wyrównuje, wyciszają one neurony i ból głowy ustępuje.
Leczenie migreny menstruacyjnej
Leczenie migreny miesiączkowej przebiega standardowo, kobietom zmagającym się z tym problemem na ogół podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jeśli one nie pomagają, lekarze zazwyczaj przepisują silniejsze środki przeciwbólowe dostępne wyłącznie na receptę.
Ze względu na charakter migreny miesiączkowej wśród lekarzy coraz częściej pojawiają się głosy, że kobiety zmagające się z tą przypadłością, powinny zażywać tabletki antykoncepcyjne, nie robiąc przerw na czas krwawienia. To rozwiązanie ma coraz większe grono zwolenników. Estrogeny nie tylko odpowiadają z neuromodulację komórek nerwowych, ale też wpływają korzystnie na samopoczucie wielu kobiet. Ponadto brak krwawień jest korzystny z punktu widzenia funkcjonowania organizmu, ponieważ podczas menstruacji tracimy znaczne ilości minerałów, co może prowadzić do anemii. Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie kobiety cierpiące na migrenę miesiączkową, mogą stosować doustną antykoncepcję hormonalną. Jest ona niewskazana w przypadku migreny z aurą, ponieważ może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu.
Marlena Skóra