Śledząc wpisy w mediach społecznościowych – Facebook, Instagram, można odnieść wrażenie, że Polacy przykładają ogromną wagę do racjonalnego odżywiania. Na profilach wielu osób co poranek pojawiają się zdjęcia przedstawiające zdrowe śniadanie. Czy jednak to, co wydaje nam się korzystnie oddziaływać na nasz organizm, rzeczywiście służy żołądkowi?
Na Instagramie każdego dnia niepodzielnie rządzi kawa. Niektórzy, o zgrozo, filiżankę małej czarnej traktują jako pełnowartościowe śniadanie. Tymczasem picie kawy na pusty żołądek może mieć zgubny wpływ dla naszego przewodu pokarmowego. Substancje zawarte w małej czarnej podrażniają żołądek i na dłuższą metę mogą powodować zgagę. Jeśli nie potrafisz rozbudzić się bez wypicia filiżanki kawy, najpierw zjedz bułkę z serem, a następnie przygotuj swój ulubiony napój z dodatkiem mleka. Takie połączenie jest zdecydowanie zdrowsze dla naszego żołądka.
Śniadanie i kolacja – to samo menu
Innym często powielanym błędem żywieniowym jest serwowanie na śniadanie tego samego, co jemy na kolację. Jest to zgubne dla naszego organizmu, ponieważ przed snem większość z nas stawia na lekkie dania. Z kolei śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia, powinno być nie tylko smaczne, ale przede wszystkim pożywne. To właśnie ono dostarcza nam energii na cały dzień. Osoby, które nie jedzą śniadania lub poranny posiłek ograniczają do minimum, bardzo często mają problem z normalnym funkcjonowaniem. W ciągu dnia stają się senne i apatyczne.
Drożdżówka na śniadanie
Wiele z nas nie ma zbyt wiele czasu na przygotowanie pożywnego śniadania, toteż bardzo często decydujemy się na zakup drożdżówki w piekarni tuż obok przystanku autobusowego. Słodka bułka nie jest niczym złym pod warunkiem, że nie jemy jej codziennie i to nie ona stanowi nasz pierwszy posiłek. Drożdżówka na śniadanie to nie najlepszy pomysł, ponieważ zawiera dużo cukru, a ten początkowo nas pobudza, ale po chwili stajemy się senni i zmęczeni. Jeśli w trakcie pracy nie chcesz, aby ogarnęła cię nagła senność, słodką bułkę zastąp kanapką z pieczywa pełnoziarnistego. Chleb z mąki pełnoziarnistej syci na dłużej, ponadto dostarcza cennych składników mineralnych i witamin z grupy B. Słodką bułkę możesz od czasu do czasu zjeść na drugie śniadanie lub podwieczorek.
Picie mleka krowiego na pusty żołądek
Mleko stanowi źródło cennych składników odżywczych, w tym wapnia, który odpowiada za mocne kości. Dietetycy i lekarze zalecają spożywanie nabiału, ponieważ może on uchronić nas przed osteoporozą. Warto jednak pamiętać, że nawet najzdrowsza potrawa może nam zaszkodzić, jeśli zjemy ją o niewłaściwej porze lub połączymy ją z niewłaściwymi składnikami. Picie czystego mleka, które przed chwilą zostało wyciągnięte z lodówki, na pusty żołądek nie jest najlepszym rozwiązaniem. To najprostsza droga, która prowadzi do dolegliwości trawiennych w ciągu dnia. Jeśli chcesz ich uniknąć, na śniadanie zjedz jogurt naturalny z bakaliami, a po mleko sięgnij na drugie śniadanie lub podwieczorek.
Zdrowe śniadanie – unikaj odgrzewania dań w mikrofalówce
Kanapka kanapce nierówna. Znasz to uczucie, gdy nagle dopada cię chęć na kromkę chleba z roztopionym serem? Można ją przygotować w dwojaki sposób. Umieszczając kanapkę z serem w mikrofalówce lub smażąc chleb na patelni. O dziwo, to drugie rozwiązanie jest zdrowsze pod warunkiem, że do przygotowania kanapki wykorzystasz masło lub smalec. Można to użyć oleju, ale odpowiedniego – olej rzepakowy nadaje się do smażenia potraw, podczas gdy oliwa z oliwek nie powinna być poddawana obróbce termicznej w wysokiej temperaturze.
Rakotwórcze wędliny
W świetle najnowszych badań naukowych i zaleceń WHO, nie najlepszym rozwiązaniem jest również serwowanie wędlin na śniadanie. Stanowią one bogate źródło azotanów, które w organizmie człowieka mogą ulec redukcji do azotynów, a następnie do toksycznego amoniaku. Ponadto żywność konserwowana azotanami może doprowadzić do powstania rakotwórczych nitrozoamin. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia odradza konsumpcję wędlin i gotowych wyrobów mięsnych. Jeśli musisz zjeść mięso, to najlepiej gotowane lub lekko smażone. Unikaj gotowców, ponieważ to właśnie w nich znajduje się najwięcej szkodliwych substancji, wszak w jakiś sposób trzeba przedłużyć ich trwałość.
Jeśli chcesz zjeść zdrowe śniadanie, sięgaj po produkty mało przetworzone i lekkie, czyli po jogurt naturalny, banana, gotowane jajko czy kanapki z chleba pełnoziarnistego. Unikaj rzeczy smażonych, o długim terminie przydatności oraz odgrzewania dań w mikrofalówce.
Marlena Skóra