Jesienią skóra staje się przesuszona i bardziej podatna na zmarszczki, a włosy tracą połysk, łamią się i zaczynają wypadać. Brakuje energii, spada aktywność fizyczna, co zwykle w połączeniu z dietą bogatszą w węglowodany skutkuje dodatkowymi kilogramami. Tego typu problemy dotyczą wielu kobiet, a szczególnie tych w okresie menopauzy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby problemom tym skutecznie zaradzić i w każdym wieku cieszyć się złotą porą roku.
Zmiany w organizmie dojrzałej kobiety
Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy występuje ostatnie krwawienie miesiączkowe związane z zanikiem płodności. U większości kobiet pojawia się w wieku 48-52 lat, jednak może się zdarzyć wcześniej albo później. Jest to kwestia indywidualna uwarunkowana wieloma czynnikami, między innymi genetycznymi. Związane z menopauzą zmiany w organizmie kobiety zaczynają zachodzić już około 40 roku życia i mogą trwać aż do 60. Okres ten to tzw. klimakterium, czyli czas stopniowych zmian hormonalnych, którym towarzyszą nieregularne cykle miesiączkowe (o różnym nasileniu i zanikające), jak i wiele innych uciążliwych objawów:
- uderzenia gorąca, pocenie się,
- bezsenność, zawroty głowy, trudności w koncentracji, pogorszenie pamięci,
- dolegliwości układu sercowo-naczyniowego (kołatania serca),
- rozdrażnienie, zmiany nastroju, depresja,
- spowolnienie metabolizmu i tendencja do tycia,
- utrata jędrności skóry i pogorszenie stanu włosów.
Spowodowane jest to zmniejszeniem ilości estrogenów i progesteronu, hormonów wytwarzanych w przysadce mózgowej i jajnikach. Stopniowy zanik aktywności hormonalnej jajników związany jest też ze zmniejszaniem się (z wiekiem kobiety) ilości pęcherzyków Graffa, co warunkuje wystąpienie menopauzy.
Należy podkreślić, że nie każda kobieta okres klimakterium i menopauzy przechodzi w ten sam sposób. Część kobiet może w ogóle nie odczuwać żadnych objawów, u niektórych wystąpią one w stopniu lekkim, a u innych mogą być bardzo nasilone.
Objawy menopauzy nasilające się jesienią
Zmniejszenie ilości i całkowity brak estrogenu negatywnie przekłada się na funkcjonowanie organizmu, powodując ogólne pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej. Kobiety postrzegają okres menopauzy jako początek utraty kobiecości, co związane jest przede wszystkim ze zmianami zachodzącymi w wyglądzie – skóra traci jędrność, włosy blask, a dodatkowo następuje przyrost masy ciała. Objawy te nasilają się jesienią, kiedy to ze względu na ograniczoną ilość słońca w organizmie kobiety jeszcze bardziej obniża się poziom estrogenu.
Radykalne pogorszenie stanu skóry i włosów, trudności w kontrolowaniu wagi są przyczyną dyskomfortu psychicznego, w wyniku którego dochodzi do obniżenia samopoczucia, a nawet zaniżenia poczucia własnej wartości. Czasami jednak wystarczy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu i odstawić słodycze (co opóźnia proces starzenia), na rzecz mięsa chudego i ryb, a także większej ilości warzyw i owoców. Ponadto warto pamiętać, by spożywać posiłki częściej, w mniejszych ilościach, unikając jedzenia późną porą wieczorną. Ważne jest też prawidłowe nawodnienie skóry, co wymaga picia większej ilości wody.
Farmakologiczne i naturalne sposoby na menopauzę
Aby zminimalizować skutki klimakterium oraz menopauzy, stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która polega na dostarczeniu do organizmu brakujących hormonów w postaci tabletek, zastrzyków bądź plastrów. Jednak terapia farmakologiczna może być stosowana tylko u kobiet, u których nie stwierdzono ku temu przeciwskazań.
W przeciwnym razie zaleca się stosowanie alternatywnych, naturalnych sposobów, jak:
- suplementacja polegająca na dostarczeniu witamin (A, B, D3,E, K, C, ) i minerałów (wapń, magnez) poprawiających kondycję fizyczną (skóra, włosy, kości, mięśnie) oraz psychiczną (lepsze samopoczucie, spokojny sen),
- dieta zawierająca izoflawony (produkty sojowe), lignany (siemię lniane), kwasy omega-3 oraz mega-6 (ryby), witaminy i minerały (warzywa, owoce), fitohormony (pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, winogrona),
- ćwiczenia fizyczne wzmacniające stawy i mięśnie, a także poprawiające krążenie, pracę serca i układu oddechowego.
- techniki relaksacyjne zmniejszające napięcie nerwowe i wahania nastroju.
Objawy menopauzy pomoże ograniczyć preparat Doppelherz aktiv Meno FORTE, który zawiera koncentrat sojowy standaryzowany na zawartość izoflawonów sojowych , wyciąg z chmielu , witaminę D3 oraz cały zestaw witamin z grupy B. Składniki preparatu łagodzą uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, ponadto regulują pracę serca, działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen.
Nowy etap w życiu świadomej i aktywnej kobiety
Bardzo duże znaczenie w okresie menopauzy ma szeroko rozumiana aktywność, pozytywne nastawienie, a także świadomość i akceptacja zmian zachodzących w organizmie. Kobiety prowadzące aktywny tryb życia, posiadające zainteresowania, rozumiejące zjawisko menopauzy i jej wpływu na swoje ciało znacznie lepiej znoszą okres klimakterium, zwłaszcza że wiedzą, jak radzić sobie z niepożądanymi objawami i zmianami. Dzięki temu wciąż potrafią odnaleźć w sobie kobiecość, która przecież wraz ze zmniejszeniem ilości wytwarzanych hormonów wcale nie zanika. Kobiecości nie traci się wraz z menopauzą, ona po prostu zyskuje inny wymiar, staje się dojrzalsza.
Problematyczną kwestią utrudniającą akceptację zachodzących w organizmie zmian jest używanie w odniesieniu do okresu menopauzy i klimakterium określenia przekwitanie, które utożsamiane jest ze starzeniem się. Pejoratywna wymowa tego terminu jednoznacznie kojarzy się utratą atrakcyjności, co przecież jest dużym błędem. A menopauza to przecież jeden z wielu etapów w życiu każdej kobiety. Jest to po prostu okres, kiedy szczególnie trzeba o siebie zadbać. Stąd warto postawić na aktywność fizyczną i prawidłową dietę, zwłaszcza jesienią, kiedy to zwykle organizm wymaga większej dbałości.
Kobieca i radosna przez całe życie
W przypadku menopauzy najważniejsze jest uświadomienie sobie, iż wyznacza ona kolejny etap w życiu, do którego powinna przygotować się kobieta, tak jak przygotowuje się jej organizm. Wszelkie nieprzyjemne objawy związane z zachodzącymi zmianami mogą być ograniczane, a co najważniejsze, w końcu przemijają. Natomiast kobieta w okresie klimakterium i menopauzy wciąż może być atrakcyjna, radosna i pełna energii. Wystarczy pozytywne podejście do życia i zmian w nim zachodzących, aby czuć się piękną o każdej porze roku.
Artykuł sponsorowany