Współczesny tryb życia sprzyja spędzaniu wielu godzin przed ekranami komputerów, tabletów i telewizorów. Szacuje się, że przeciętny Polak ogląda telewizję przez 4,5 godziny. Jeśli do tego dodamy 8 godzin, przez które pracuje przy komputerze, nic dziwnego, że nasze spojówki stają się zaczerwienione i podrażnione. Jak pomóc zmęczonym oczom?
Z problemem zmęczonych oczu borykają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, które po powrocie do domu przez wiele godzin grają na komputerze. Gdy spojówka staje się podrażniona, sucha i piekąca, pojawia się ogromny dyskomfort. Statystyki nie wyglądają zbyt optymistycznie. Wynika z nich, że statystyczny użytkownik komputera korzysta z niego przez 18 h 20 minut tygodniowo. Jeśli przeliczymy to na cały rok, okaże się, iż siedzimy przed monitorem przez 40 dni! Niestety, nasz narząd wzroku nie jest przystosowany do spędzania wielu godzin na patrzeniu w blisko oddalone punkty. W rezultacie szybko się męczy.
Nie pracuj przy komputerze w ciemnym pokoju!
Komputery, telewizory, tablety i smartfony męczą nasze oczy, ponieważ wytwarzają one duże ilości światła i tym samym przyczyniają się do powstania dużego kontrastu między ekranem a ciemnym pomieszczeniem, w którym przebywamy. Jeśli chcemy poprawić komfort pracy przy komputerze, zainstalujmy nad nim oświetlenie rozpraszające mrok. Niezwykle istotną rolę odgrywa również zachowanie odpowiedniej odległości oczu w stosunku do monitora. Zarówno komputery, jak i telewizory powinny znajdować się w odległości co najmniej 50 cm od naszego narządu wzroku.
Jak pomóc zmęczonym oczom? Postaw na sztuczne łzy!
Aby nie męczyć oczu pracą przy komputerze, należy co kilkadziesiąt minut robić sobie krótką 5-minutową przerwę. Ten czas warto spędzić z dala od monitora, najlepiej podejść do okna i przez chwilę wpatrywać się w punkt znajdujący się w oddali. Osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem czy telewizorem, rzadziej mrugają, w rezultacie ich oczy są narażone na wysuszenie. Aby pozbyć się tego problemu, należy zaopatrzyć się w aptece w sztuczne łzy, które nawilżą spojówki i gałkę oczną.
W miarę upływu czasu pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem. Wiele osób po 40. roku życia musi oddalać od siebie gazetę z programem telewizyjnym, aby móc zapoznać się z jej treścią. W korekcji wady wzroku niezwykle istotną rolę odgrywają okulary oraz soczewki kontaktowe. Niestety, te bardzo często są pozbawione powłoki antyrefleksyjnej i w rezultacie na ich powierzchni pojawiają się odblaski, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Osobom, które pragną poprawić jakość swojego życia, z pomocą przychodzi laserowa korekta wzroku. Choć zabieg nie należy do najtańszych, warto odłożyć na niego odpowiednią sumę i cieszyć się pełnym komfortem.
Marlena Skóra