Każda z nas od czasu do czasu zmaga się z wypadaniem włosów. Przyczyny problemu mogą być różne, począwszy od diety ubogiej w składniki odżywcze, na zaburzeniach hormonalnych skończywszy. Aby zahamować to niekorzystne zjawisko, niewątpliwie należy w sposób właściwy rozpoznać jego przyczynę. Przedstawiamy najczęściej powtarzane mity dotyczące wypadania włosów.
Aby zrozumieć, kiedy mamy do czynienia z problemem, należy przyjrzeć się ilości włosów, które tracimy każdego dnia. Dopóki gubimy od 100 do 200 włosów dziennie, nie mamy problemów do zmartwień. Ich utrata nierozerwalnie wiąże się z biologią. Nasze włosy nie są wieczne, rosną do pewnego czasu, a później wypadają ze starości. Problem zaczyna się, gdy włosy wypadają garściami… W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się szczegółowym badaniom. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać niedobory składników odżywczych, w tym żelaza, zaburzenia hormonalne – nadmierna produkcja prolaktyny, nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Gdy lekarz dysponuje kompletem badań, jest w stanie precyzyjnie określić źródło problemów i wybrać właściwą metodę leczniczą.
Wypadanie włosów to problem powszechny, który każdego dnia dotyka miliony kobiet na całym świecie. Nic dziwnego, że doczekał się wielu teorii niemających najmniejszego potwierdzenia w rzeczywistości. Przedstawiamy najpopularniejsze mity dotyczące wypadania włosów.
Wystarczy używać wcierki przez tydzień, by problem ustąpił
Wypadanie włosów to problem, który zazwyczaj pojawia się z opóźnieniem w stosunku do zmian, jakie zachodzą w organizmie. Gdy przeżywamy silny stres przed egzaminem, możemy być pewne, że za miesiąc lub dwa nasza fryzura zacznie tracić objętość… Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku wszelkich kuracji ograniczających wypadanie. Nie są one w stanie przynieść natychmiastowych rezultatów, a wynika to z faz życia włosów. Katagen, zwany też fazą przejściową, to okres, kiedy nasze włosy przestają rosnąć. Etap ten trwa od 2 do 4 tygodni. Włosy, które znajdują się w fazie katagenu, z pewnością wypadną. W związku z tym żadna wcierka w tydzień nie rozprawi się z problemem nadmiernego wypadania. Aby mogła ona przynieść wymierne efekty, musimy poczekać co najmniej kilka miesięcy. Niektórzy twierdzą nawet, że na pełne rezultaty kuracji należy poczekać pół roku. Choć nie brzmi to zbyt optymistycznie, nie należy rezygnować z używania wcierek. Mogą one bowiem pobudzić cebulki i przyczynić się do wysypu młodych włosków.
Wypadanie włosów na pewno powoduje brak cynku
W przypadku wypadania włosów trudno wskazać jedną przyczynę. To niekorzystne zjawisko może spowodować tak wiele czynników, że nie można twierdzić, że wszystkiemu winna jest dieta uboga w cynk. Zazwyczaj w przypadku wypadania włosów mamy do czynienia ze splotem niekorzystnych warunków – zła dieta, stres, zanieczyszczone środowiska, zaburzenia hormonalne i niewłaściwie dobrane kosmetyki. Często poszczególne czynniki łączą się ze sobą, tworząc błędne koło. Zła dieta przyczynia się do wystąpienia niedoborów żywieniowych, z kolei one powodują zaburzenia hormonalne, a te z kolei skutkują wzmożonym wypadaniem włosów.
Mity dotyczące wypadania włosów – cudowny środek, który pomoże wszystkim
Wiele z nas przetrząsa zasoby internetu w poszukiwaniu świętego Graala, który zahamuje wypadanie i przyczyni się do wysypu nowych włosków. Niestety, taki środek nie istnieje, nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z przeglądania blogów urodowych. Bardzo często dostarczają one cennych informacji, które mogą się u nas sprawdzić, ale nie muszą. Nawet najlepszy suplement diety wzmacniający włosy i paznokcie nie pomoże nam w walce z wypadaniem, jeśli u źródeł problemu leżą zaburzenia hormonalne. W przypadku tych ostatnich pomóc mogą wyłącznie leki na receptę lub środki hormonalne. Nie musisz rezygnować ze stosowania ścierki czy suplementu diety, ale nie ograniczaj się tylko do najprostszych rozwiązań, do których mamy ułatwiony dostęp. Jeśli nadmierne wypadanie włosów dotyka także ciebie, zapisz się na wizytę do specjalisty i wykonaj niezbędne badania.
Każdy suplement diety jest równie skuteczny
Za wypadaniem włosów bardzo często stoi dieta uboga w składniki odżywcze. Życie w ciągłym biegu zmusza nas do zakupu fast foodów i wysoko przetworzonej żywności, co z kolei prowadzi do niedoboru minerałów i witamin. Mogłoby się wydawać, że przyjmowanie suplementu diety całkowicie rozwiązuje problem. Nic bardziej mylnego! Suplementy diety różnią się składem, ilością poszczególnych składników a także ich przyswajalnością. W przypadku preparatów z żelazem najlepiej wchłaniają się te, które oprócz tego cennego minerału zawierają również witaminę C. Aby dobrze trafić z suplementem diety, trzeba wiedzieć, czego nam brakuje. W przeciwnym wypadku jesteśmy skazane na porażkę.
Irmina Cieślik