Jedne kobiety podczas menstruacji tracą minimalne ilości krwi, inne z kolei nie potrafią opanować silnego krwawienia. Obfite miesiączki to problem, który znacznie obniża jakość życia pań dotkniętych tą przypadłością. Utrata dużych ilości krwi wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, prowadząc między innymi do anemii. Jak zmniejszyć obfite krwawienia?
Do wystąpienia obfitych miesiączek przyczynić mogą się różne czynniki. Niektóre kobiety z natury mocno krwawią. Inne z kolei pamiętają okres, gdy menstruacja nie była dokuczliwa, ale z jakichś powodów nagle stała się uciążliwa. Obfite miesiączki mogą być skutkiem niedoborów żywieniowych, a nawet poważnych chorób! W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Przede wszystkim lekarz powinien ustalić przyczynę dużej utraty krwi podczas menstruacji. Następnie należy podjąć stosowne działania zmierzające do zmniejszenia krwawienia.
Obfite miesiączki o podłożu fizjologicznym
Jeśli obfite miesiączki nie są jednym z objawów chorobowych, zazwyczaj nie rzutują negatywnie na jakość życia kobiety. Panie, u których silne krwawienie ma podłoże fizjologiczne, zazwyczaj szybko powracają do pełni sił. Nie dotyka ich również anemia, aby szybciej uzupełnić niedobory hemoglobiny, mogą one przyjmować suplementy diety zawierające żelazo. Spośród produktów dostępnych na rynku najlepiej wybierać te, które zawierają zarówno żelazo, jak i witaminę C. Ta druga zwiększa przyswajanie żelaza.
Antykoncepcja hormonalna w leczeniu obfitych miesiączek
Jeśli wskutek obfitych miesiączek nie możesz normalnie pracować, a krew przecieka ci przez bieliznę, zapisz się na wizytę do specjalisty. Ginekolog dysponuje środkami, dzięki którym menstruacja stanie się mniej dokuczliwa i przestaną towarzyszyć jej dolegliwości bólowe. Obfite miesiączki stanowią jedną z przesłanek do przepisania przez lekarza tabletek antykoncepcyjnych, plastrów antykoncepcyjnych lub innych środków hormonalnych. Tego typu produkty nie tylko zabezpieczają przed niechcianą ciążą, ale przede wszystkim pomagają zapomnieć o problemach związanych z menstruacją. U pań, które stosują antykoncepcję hormonalną, miesiączka zanika, a pojawia się jedynie krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj jest ono jednak o wiele bardziej skąpe, czasem zdarza, że w ogóle nie występuje. Kobietom, które wkroczyły w okres menopauzy, ginekolodzy zazwyczaj polecają hormonalną terapię zastępczą, która na początku może polegać na przyjmowaniu samego progesteronu.
Jak zmniejszyć krwawienie menstruacyjne?
Jednak nie wszystkie kobiety mogą i chcą przyjmować hormony. Na szczęście nie są one skazane na obfite miesiączki. Istnieją inne rozwiązania, które znacząco osłabiają krwawienie. Ginekolodzy w takich sytuacjach zazwyczaj zalecają przyjmowanie dwóch rodzajów leków – niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz antyfibrynolitycznych. Pierwsze zmniejszają ból, który towarzyszy menstruacji, drugie z kolei powstrzymują krwawienie. Leki te przyjmuje się podczas miesiączki zazwyczaj 3 razy dziennie po 2 tabletki.
Gdy obfite miesiączki mają związek z chorobą, konieczna jest pomoc specjalisty. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż anemia może nasilać krwawienia menstruacyjne. Problem ten bardzo często dotyka kobiet stosujących dietę wegetariańską oraz osób dotkniętych problemami z wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Do wystąpienia obfitych miesiączek przyczynić mogą się też zaburzenia w pracy tarczycy, wówczas po pomoc należy zwrócić się do endokrynologa. W przypadku, gdy silne krwawienia mają związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, należy poprosić o skierowanie do hepatologa.
Marlena Skóra