Czy kiedykolwiek słyszałeś o owocu ugli? Jeśli twoja odpowiedź brzmi – „nie”, nie masz powodów do obaw. Większość Polaków nie wie, jak wygląda ten brzydki, a zarazem zdrowy owoc.
Owoc ugli z pewnością nie przypadnie do gustu estetom, którzy lubią wykorzystywać dary natury do dekoracji stołu w salonie. Jego gruba, porowata skórka okraszona licznymi przebarwieniami nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Osoba, która nigdy nie słyszała o owocu ugli, może uznać, iż ma do czynienia z nadpleśniałą, psującą się cytryną. To skojarzenie nie jest bezzasadne. Ugli to wywodzący się z Jamajki bliski krewny cytryny. Owoc ten powstał w wyniku skrzyżowania grejpfruta, tangerynki i pomarańczy.
Owoc ugli – bogactwo składników odżywczych
Nie należy jednak oceniać książki po okładce, ponieważ, jak się okazuje, owoce ugli stanowią bogactwo składników odżywczych. Jeśli lubisz eksperymentować i poznawać nowe smaki, koniecznie musisz przekonać się na własnych kubkach smakowych o walorach tego bliskiego krewniaka cytryny.
Osoby, które regularnie spożywają owoce ugli, cieszą się dobrym zdrowiem. Substancje zawarte w tych cytrusach przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL, co z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca i miażdżycę. Wykazano, iż połowa owocu ugli zaspokaja aż 70% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Przede wszystkim wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Z kolei wysoka zawartość witaminy A wpływa korzystnie na wzrok i chroni przed rozwojem kurzej ślepoty. W owocach ugli znajdziemy także witaminę E, zwaną też witaminą młodości, która usuwa z naszych komórek wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się. Wysoka zawartość witamin z grupy B wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i zapobiega pojawianiu się zajadów w kącikach ust. Po owoce ugli powinny także sięgać kobiety, które skarżą się na silne krwawienia menstruacyjne, ponieważ uzupełniają one niedobór takich minerałów jak żelazo, potas czy magnez. Niedobór tego ostatniego prowadzi do nadwrażliwości i problemów z opanowaniem emocji. Jeśli na co dzień żyjesz w stresie, powinnaś regularnie uzupełniać niedobory magnezu poprzez zdrową i zbilansowaną dietę. W realizacji tego zadania pomogą ci owoce ugli.
Ugli – niskokaloryczna i smaczna przekąska
Z dobrodziejstw owoców ugli mogą bez obaw korzystać osoby, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Cytrusy te składają się głównie z błonnika i wody. Wykazano, iż 100 gram ugli dostarcza zaledwie 40 kcal, chociaż jest niezwykle słodki. Osoby, które znajdują się i na diecie i często odczuwają głód, powinny wzbogacić swoją dietę o te smaczne owoce, ponieważ na długo zaspokajają one apetyt. Ponadto dzięki wysokiej zawartości błonnika poprawiają perystaltykę jelit i zwiększają częstotliwość wypróżnień. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza że najnowsze wyniki badań naukowych dowodzą, iż zaparcia sprzyjają rozwojowi raka jelita grubego.
Owoce ugli – bogate źródło witaminy C
Wysoka zawartość witaminy C w owocach ugli przekłada się na poprawę stanu zdrowia. Kwas askorbinowy wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznemu. Wykazano, iż witamina C poprawia sprawność komórek systemu odpornościowego – limfocytów B i T, które odgrywają kluczową rolę w niszczeniu mikroorganizmów chorobotwórczych wnikających do organizmu. Ponadto witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu, zatem spożywanie owoców ugli ma zbawienny wpływ na naszą skórę, która staje się jędrna i elastyczna.
Jeśli do tej pory cytrusy kojarzyły ci się z czymś niezwykle kwaśnym, to ugli zmieni twoje zdanie na temat tych owoców. To niezwykle słodki, a zarazem orzeźwiający smakołyk. Jeśli chcesz delektować się jego smakiem, musisz poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego owocu. Ugli jest naprawdę słodki, przy czym najlepiej smakują drobne owoce. Choć brązowe przebarwienia na skórce występują naturalnie, zaniepokoić powinny nas czarne plamy, ponieważ te zazwyczaj sygnalizują nam, iż owoc od środka pokrył się pleśnią.
W przeciwieństwie do malin czy jeżyn ugli dobrze znosi transport, ponieważ po zerwaniu z drzewa przestaje dojrzewać. W temperaturze pokojowej może być przechowywany przez tydzień. Miłośnicy ugli mogą cieszyć się dłużej jego smakiem, przygotowując z zakupionych owoców smaczną konfiturę.
Marlena Skóra