Poczucie wstydu? Zażenowanie? Myśl, że chwila śmiechu może zakończyć się wpadką? Dla osób chorujących na nietrzymanie moczu to duży problem. Istnieją jednak różne formy leczenia, takie jak tabletki na nietrzymanie moczu. Czy są skuteczne?
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, która w dużej mierze dotyczy kobiet. Panie w ciąży, po urodzeniu dziecka czy w okresie menopauzy są narażone na tego typu dolegliwości. Schorzenie charakteryzuje się osłabieniem mięśni, odpowiadających za wydalanie moczu. Mięśnie mogą zostać rozciągnięte po porodzie, dlatego dużo kobiet po urodzeniu dziecka boryka się z problemem nietrzymania moczu. Do naturalnego osłabienia mięśni dochodzi także wraz z upływem czas. Im starsza kobieta, tym zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby.
Metody leczenia nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu można leczyć za pomocą różnych metod. Kobiety wstydzą się rozmawiać na ten temat. Powinniśmy jednak przestać traktować nietrzymanie moczu jak temat tabu, tym bardziej, że możemy leczyć schorzenie, poprawiając komfort życia. Przy nietrzymaniu moczu zaleca się wykonywanie ćwiczeń, poprawiających sprawność mięśni Kegla. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za prawidłową pracę naszego układu wydalniczego. Regularne ćwiczenia pozwalają na poprawę ich działania i tym samym skuteczniejsze pozbycie się naszego problemu. Pacjentki z trudnym przypadkiem choroby mogą zostać skierowane na leczenie operacyjne. Alternatywnym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularne leczenie laserowe. Kobiety mogą także skorzystać z terapii farmakologicznej.
Tabletki na nietrzymanie moczu – czy są skuteczne?
Farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu nie należy do najlepszych metod. Tabletki na nietrzymanie moczu nie są najskuteczniejszą formą pomocy na tego typu problem. W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego w postaci ćwiczeń mięśni Kegla, można zastosować środki farmakologiczne z grupy alfadremomimetyków, które zwiększają napięcie mięśni zwieraczy. Jednak tego typu leki powodują szereg działań niepożądanych w postaci bólów głowy, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi czy zaburzeń snu. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest jaskra. Kobietom zaleca się więc skorzystanie z innych, skutecznych metod leczenia nietrzymania moczu, które nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Katarzyna Antos