W świecie przypraw i ziół znajdziemy mnóstwo wspaniałych składników. Jednym z nich jest czosnek niedźwiedzi. Ta niepozorna roślina potrafi działać wiele dobrego a jej walory smakowe z pewnością zachwycą każdego smakosza. Najwyższy czas, by poznać właściwości i zastosowanie tej rośliny!
Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi czyli po łacinie Allium ursinum to roślina, która rośnie dziko na terenie krajów azjatyckich. W Polsce jest dość pospolita w rejonie Pogórza i objęta częściową ochroną gatunkową. Ten rodzaj czosnku dorasta do wysokości około 50 cm. Zwykle rośnie w kępach. Charakteryzuje się płaskimi, prążkowanymi liśćmi, o intensywnej zielonej barwie i białymi kwiatostanami. Czosnek niedźwiedzi jest byliną, której okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Łatwo znaleźć ją w zacienionych lasach liściastych oraz górskich parkach narodowych.
Czosnek niedźwiedzi – właściwości
Roślina ma wiele właściwości. Czosnek niedźwiedzi jest nie tylko rośliną leczniczą ale także jadalną i ozdobną. Jeśli chodzi o działanie lecznicze, przypomina ono właściwości czosnku pospolitego. Gatunek tego czosnku również wykazuje działanie bakteriobójcze. Oprócz tego pobudza wydzielanie soku żołądkowego i śluzu w oskrzelach. Czosnek doskonale sprawdza się w kuchni, ponieważ pobudza apetyt. Dzięki walorom smakowym, jest wykorzystywany w gastronomii. Roślina poprzez swoją atrakcyjną formę w porze kwitnienia, stanowi ciekawą ozdobę florystyczną.
Zastosowanie czosnku
Czosnek niedźwiedzi może być stosowany nie tylko jako środek na przeziębienie czy grypę. Obniża ciśnienie krwi i korzystnie działa na serce, ponadto sprawdza się w leczeniu górnych dróg oddechowych. Jest również stosowany w profilaktyce miażdżycy czy nowotworów złośliwych. Spektrum jego działania jest ogromne. Liście czosnku pięknie pachną i zawierają dużą ilość witaminy C, A i E. Liście są doskonałym dodatkiem do zupy i sałatek, szczególnie tych wiosennych. Czosnek może pełnić także rolę uzupełnienia kanapek. Z powodzeniem obniży poziom szkodliwego cholesterolu. Liście można marynować i zamrażać. Jako składnik past, makaronów czy sosów, czosnek może okazać się wspaniałą przyprawą. Najlepiej wykorzystywać młode listki, jeszcze przed kwitnieniem, choć cebulki rośliny nadają się na przygotowanie nalewki oraz do marynowania.
Warto wyhodować czosnek niedźwiedzi w przydomowym ogrodzie czy na działce. W sklepach zielarskich bez problemu znajdziemy suszone liście rośliny, wykorzystując je jako przyprawę w naszej kuchni. Czosnek niedźwiedzi to nie tylko atrakcyjna ozdoba ale przede wszystkim cenna roślina, którą należy szybko poznać i stosować w codziennej diecie.
Katarzyna Antos