Jamala
Odessa International Film Festival 2012. Jamala, 13.07.2012, Author: Odessa International Film Festival; Source: http://oiff.com.ua/ru/2012-festival/photovideo/; licencja: CC-BY-SA 3.0.

W zeszłym roku Ukrainy zabrakło na Eurowizji – przyczyną zaistniałej sytuacji były walki na obrzeżach kraju i zagrożenie dla integralności terytorialnej państwa.  W tym roku nasi wschodni sąsiedzi powracają jednak do rywalizacji.  Po raz kolejny wysyłają świetny utwór – 1944. Kim jest Jamala – reprezentantka Ukrainy na Eurowizji 2016?

Ukraina na Eurowizji 2016 stawia na kontrowersje?

Utwór Jamali zatytułowany 1944 zdążył już wzbudzić ogromne kontrowersje, a wszystko to przez wydarzenia historyczne, do których nawiązuje. Opowiada on o deportacji Tatarów krymskich, która miała miejsce w 1944 roku. Jamala stworzyła eurowizyjny utwór, czerpiąc z doświadczeń własnej rodziny, którą dotknął ów problem. Reprezentantka Ukrainy, która w rzeczywistości nazywa się Susana Dżamaładinowa, przyszła na świat 27 sierpnia 1983 w kirgiskiej miejscowości Oszu. Po tym, jak Ukraina odzyskała niepodległość na początku lat 90. XX wieku, Jamala wraz z rodziną powróciła w strony swoich przodków, czyli na Krym. Ojciec piosenkarki jest Tatarem wyznającym islam, a mama chrześcijanką.   Ukraińska piosenkarka szturmem podbiła serca fanów Eurowizji i jest typowana do zwycięstwa Eurowizji 2016. Jej utwór jest niezwykle oryginalny – Jamala śpiewa refren w języku tatarskim. W 1944 nie brakuje emocji i elementów folkowych. Jamala, jak mało kto, potrafi przenieść słuchaczy w innym wymiar, wykonując swoją eurowizyjną propozycję.  W związku z tym, iż za deportacją Tatarów krymskich stoi Stalin, Rosja zgłosiła zastrzeżenia do utworu 1944.  Eurowizja rządzi się swoimi prawami – regulamin konkursu zabrania wykonywania utworów o charakterze  politycznym. Piosenka Jamali nie jest jednak piosenką typowo historyczną, koncentruje się na emocjach. Początkowo w mediach pojawiła się informacja, że Ukraina zapewne będzie zmuszona zmienić tytuł swojego eurowizyjnego utworu, tak jednak się nie stało. Na oficjalnym kanale Eurowizji na Youtube piosenka Jamali wciąż nosi tytuł 1944.

Jamala – poznaj początki kariery reprezentantki Ukrainy na Eurowizji 2016

Choć początki muzycznej pasji Jamali sięgają  jej dzieciństwa, wielką popularność przyniósł jej rok 2009 i  festiwal New Wave, który ma na celu wyławianie młodych, utalentowanych wokalistów. Co ciekawe, od tej samej imprezy rozpoczęła się kariera muzyczna tegorocznego reprezentanta Rosji – Sergeya LazarevaW 2002 roku wystąpił on w Jurmali podczas festiwalu New Wave  wraz z Vladem Topalovem, z którym założył grupę SMASH!  Zespół wykonał  utwór Belle w języku francuskim, który pochodzi z musicalu Notre Dame de Paris.

Jamala, która w tym roku reprezentuje Ukrainę na Eurowizji, odebrała solidne muzyczne wykształcenie. Może pochwalić się dyplomem szkoły muzycznej w klasie fortepianu, świadectwem ukończenia liceum muzycznego oraz dyplomem Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. Jamala dysponuje przepięknym sopranem, toteż podczas studiów specjalizowała się w śpiewie operowym. Swoje umiejętności wykorzystuje w eurowizyjnej piosence 1944 – w trakcie refrenu można usłyszeć sopran.

Ukraińskie preselekcje narodowe – jak Jamala otrzymała bilet do Sztokholmu?

Jamala cieszy się na Ukrainie ogromną popularnością. Podczas narodowych preselekcji mogła liczyć na poparcie jurorów, w tym Rusłany, która z utworem Wild dances wygrała Eurowizję w 2004 roku.  Niestety, nie zawsze Jamala mogła liczyć na życzliwość w narodowych preselekcjach. W 2011 piosenkarka o tatarskich korzeniach ubiegała się o prawo reprezentowania Ukrainy na Eurowizji – na tę okoliczność przygotowała utwór Smile.  Piosenka zaskarbiła sobie sympatię publiczności i z półfinału awansowała do finału. Niestety, wskutek informacji dotyczących problemów ze zliczaniem głosów, powstała nieprzyjemna atmosferę. Choć po ponownym podliczeniu głosów, Jamali nadal należał się udział w finale ukraińskich preselekcji narodowych, piosenkarka zrezygnowała z dalszej rywalizacji. W rezultacie w 2011 roku prawo do reprezentowania Ukrainy na Eurowizji zyskała Mika Newton. W 2016 roku Jamala postanowiła ubiegać się do bilet do Sztokholmu. Wystartowała w ukraińskich preselekcjach narodowych, które składały się z dwóch półfinałów i finału. Już po swoim półfinałowym występie Jamala była wymieniana jako faworytka do wygrania nie tylko narodowych preselekcji, ale też Eurowizji 2016.

 


Czy Ukraina wygra tegoroczną Eurowizję?

Ukraina to kraj, który do tej pory nie miał żadnych problemów z awansem do finału Eurowizji. Reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów nie tylko świetnie radzili sobie w półfinałach, ale też zajmowali wysokie pozycje w ogólnej klasyfikacji. Ukraina ma na swoim koncie Grand Prix Eurowizji, po które sięgnęła w 2004 roku Rusłana z utworem Wild dances. W 2008 nasi wschodni sąsiedzi otarli się o zwycięstwo. Reprezentująca Ukrainę Ani Lorak musiała jednak zadowolić się drugim miejscem, tuż za reprezentantem Rosji Dimą Bilanem.

 

Choć do czasu pierwszych prób  szczegóły  eurowizyjnych występów są owiane tajemnicą, Jamala raczej postawi na minimalizm, jaki zaprezentowała podczas narodowych preselekcji. W wywiadach podkreślała, że zależy jej na stroju, w którym będzie czuć się wygodnie i komfortowo. Jamala raczej nie zaskoczy nas skomplikowaną choreografią, ponieważ ta kłóciłaby się z przesłaniem utworu 1944.

Według bukmacherów Ukraina powinna w tym roku zająć wysoką pozycję. Zanim jednak znajdzie się w finale Eurowizji, musi zmierzyć się z reprezentantami innych państw w czwartkowym półfinale, który odbędzie się 12 maja w Sztokholmie.  Jednym z konkurentów Jamali jest Michał Szpak, który został okrzyknięty rewelacją tegorocznych imprez przedeurowizyjnych.

Irmina Cieślik