Osteoporoza to jedna z powszechnych chorób kości, która często pojawia się w okolicach 60. roku życia. Czy osteoporoza to choroba kobiet?
Osteoporoza – wróg kości
Jeśli zapytamy o najbardziej rozpoznawalną chorobę układu kostnego, z całą pewnością otrzymamy odpowiedź, że to osteoporoza. Nawet osoby, które nie mają problemów z kośćmi, z reguły posiadają taką wiedzę, choćby z lekcji biologii. Osteoporoza to choroba, która daje o sobie znaki, często przez nas bagatelizowane. Drobne urazy, ból pleców czy przygarbienie niekiedy kojarzymy z przepracowaniem czy przemęczeniem. Obarczamy winą naszą pracę lub jej warunki, a tymczasem problem tkwi znacznie głębiej. Efektem osteoporozy jest osłabienie kości. Wynikiem takiego działania są częste urazy i złamania, co w dojrzałym wieku oznacza długie rehabilitacje i obniżenie komfortu życia codziennego.
Osteoporoza – choroba kobiet
Osteoporoza jest uznawana za chorobę kobiet. Potwierdzają to statystyki. Choruje zdecydowanie większa liczba kobiet niż mężczyzn. Najbardziej narażone są panie po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzy lub po przekwitaniu. Nawet co druga kobieta w tym wieku doznaje urazu, spowodowanego właśnie osteoporozą. Osłabiona tkanka kostna powoduje, że kość jest bardziej podatna na uszkodzenia, stąd liczne złamania. U kobiet przechodzących przez menopauzę zmniejsza się masa kostna. Jednak w całym szkielecie wyróżniamy części, które są bardziej niż pozostałe podatne na zmiany kostne. Należy do nich odcinek piersiowo-lędźwiowy, żebra, kości udowe i kości promieniowe. Właśnie na tych odcinkach szkieletu najczęściej dochodzi do złamań.
Objawy choroby u kobiet
Choroba może przebiegać bezobjawowo, pozostawiając pacjentki w nieświadomości. Ból, który towarzyszy, zazwyczaj jest bagatelizowany. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać, powodując trudności przy siadaniu czy poruszaniu się. Zwykłe czynności stają się wyzwaniem. Przy złamaniach czy urazach dochodzi do uszkodzenia kości, co niekiedy wymaga ingerencji chirurgicznej oraz długiej rehabilitacji. W przypadku osób starszych, kości nie regenerują się tak, jak u dzieci, co wiąże się z bólem i utratą możliwości powrotu do pełnej sprawności. Nawet z pozoru niegroźny upadek, przy osteoporozie może przyczynić się do poważnych skutków zdrowotnych. Dodatkowo zwiększa się śmiertelność przy złamaniach, ponieważ urazom mogą towarzyszyć różne powikłania, niebezpieczne dla ogólnego zdrowia kobiet.
Przy osteoporozie liczy się czas. Tutaj nieodpowiednie jest stwierdzenie, że czas leczy rany. W porę rozpoznana choroba, może bowiem uchronić nas od tragicznych skutków. Wcześnie leczona osteoporoza zapobiega poważnym złamaniom kości i tym samym unieruchomieniu nas w codziennym życiu. Nie należy więc bagatelizować bólu i innych objawów, tylko walczyć o swoje zdrowie i pełną sprawność na długie lata, aktywnego życia.
Katarzyna Antos