usuwanie kleszczy

Kleszcze to prawdziwa zmora lata. Dawniej nikt o nich nie mówił, obecnie co roku jest przypomnienie, że trzeba uważać. Jeśli już doszło do nieprzyjemnej sytuacji i owady znalazły się w skórze, niezbędne jest usuwanie kleszczy. Nie można zrobić tego byle jak, lecz przestrzegając pewnych zasad.

Jak nie usuwać kleszczy?

Zanim przejdziemy do informowania, jak usunąć kleszcze trzeba dowiedzieć się, czego nie robić. Istnieje wiele mitów na temat pozbywania się kleszczy ze skóry, a niektóre mogą poważnie zaszkodzić, wpływając negatywnie na zdrowie. Do zakazanych praktyk należą przede wszystkim:

  • rozgniatanie kleszczy,
  • zgniatanie kleszczy,
  • wyciskanie kleszczy,
  • smarowanie kleszczy benzyną,
  • smarowanie kleszczy masłem lub innym tłuszczem,
  • przypalanie kleszczy.

Prawidłowe usuwanie kleszczy

Skoro już wiadomo, czego nie robić należy skupić się na tym, co można zrobić, gdy pojawi się konieczność usuwania kleszcza. Przede wszystkim trzeba sięgnąć po pęsetę. Usuwanie kleszczy palcami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może prowadzić do zostania części owada pod skórą, jak również do pojawienia się dodatkowi infekcji i przeniesienia wirusów.

Pęsetę dobrze jest zdezynfekować spirytusem salicylowym i dopiero wtedy zabrać się do dzieła. Spirytus zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia rany.

Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry – nie za sam wystający odwłok, gdyż wtedy główka może zostać pod skórą. Chwytając kleszcza nie można ściskać go mocno ani dociskać. Mogłoby to spowodować uwolnienie pod skórę trujących substancji. Po złapaniu kleszcza konieczne jest wyrwanie go jednym, szybkim ruchem po delikatnym skręceniu go w lewo. Jest to niezbędne, ze względu na to, że kleszcz wchodząc w skórę skręca się w prawą stronę.

borelioza

Po szarpnięciu można poczuć lekki ból, jednak nie można się mu poddawać. Trzeba sprawdzić czy cały kleszcz zniknął czy też jakiś kawałek zostawił w skórą. Żadnego, nawet najmniejszego fragmentu nie wolno bagatelizować, każdy może spowodować zakażenie.

Wyciągniętego kleszcza można spalić lub zmiażdżyć szybko i mocno czymś twardym. Przechowywanie go w słoiku jest niezasadne – potrafi przeżyć bez tlenu oraz wody.

Miejsce po ugryzieniu można delikatnie przemyć wodą utlenioną i obserwować. Gdy pojawi się rumień albo wysypka nie należy zwlekać, tylko od razu udać się do lekarza.

 

Powikłania po usuwaniu kleszczy

Zdarza się, że nawet jeśli kleszcz został usunięty poprawnie, pojawiają się komplikacje. Są to zazwyczaj: borelioza albo kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby są niebezpieczne dla zdrowia i powinny być jak najszybciej zdiagnozowane.

Przy tym na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić i warto to zrobić, zwłaszcza jeśli wiosną oraz latem spędza się dużo czasu na świeżym powietrzu.

Karolina Skrzek