Menopauza, która pojawia się u kobiet w okolicach 50. roku życia, przynosi wiele zmian związanych z funkcjonowaniem organizmu. Spadek produkcji hormonów przekłada się także na zdrowie intymne kobiety. Jedną z dolegliwości może być atrofia pochwy. Co wspólnego, ma z nią terapia hormonalna?
Atrofia pochwy – problem intymny kobiet
Układ moczowo-płciowy kobiety jest narażony na spadek produkcji estrogenów, do którego dochodzi w okresie menopauzy. Atrofia pochwy jest zmianą fizjologiczną, która objawia się zmianami struktury ścian pochwy. Ścianki pochwy stają się znacznie cieńsze i mniej elastyczne. Skraca się pochwa i spada produkcja śluzu, co skutkuje uczuciem suchości. To bardzo dokuczliwy objaw, który nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o życie seksualne i ogólny poziom komfortu. Pieczenie i swędzenie to bolesne objawy atrofii pochwy. Atrofia może pojawić się nie tylko u kobiet, przechodzących menopauzę. Tego typu dolegliwości obserwujemy także u znacznie młodszych kobiet, co może być wynikiem nadmiernego stresu, zmian hormonalnych czy leczenie chirurgicznego.
Atrofia pochwy – terapia hormonalna
Terapia hormonalna jest skuteczną formą leczenia dolegliwości związanych z przekwitaniem. Hormony są w stanie wyregulować całą gospodarkę, usprawniając funkcjonowanie organizmu i poprawiając pracę układu moczowo-płciowego. Niedobór hormonów uzupełniamy dzięki odpowiedniej dawać, dostawanej do potrzeb kobiety. W przypadku atrofii pochwy, główną przyczyną jest brak wystarczającej ilości estrogenów. Terapia hormonalna może temu zaradzić. Zmiany zanikowe, powstałe w pochwie możemy wyleczyć dzięki stosowaniu środków tylko miejscowo. Nie ma konieczności stosowania preparatów estrogennych, jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe. Wówczas terapia polega na przyjmowaniu hormonów dwa razy w tygodniu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy dolegliwości związane z atroficznym zapaleniem pochwy, są długotrwałe i dość mocno uciążliwe dla kobiety. Wtedy lekarz może zlecić ogólnoustrojową terapię hormonalną. Regularne przyjmowanie hormonów nie tylko działa korzystnie na poprawę stanu pochwy i komfortu życia intymnego, ale także na inne dolegliwości menopauzy.
Kobiety maja możliwość wyboru pomiędzy hormonami w postaci tabletek, globulek dopochwowych czy kremów. Wybór zależy od indywidualnych preferencji pacjentki i zaleceń lekarza. Środki tego rodzaju nawilżają błony śluzowe pochwy i regenerują ją, co pozwala na odzyskanie komfortu i satysfakcji z życia seksualnego. Znika świąd i pieczenie. Zmniejsza się także ryzyko nawracania infekcji intymnych, które przy atrofii dość często mogą się pojawiać.
Hormony niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia intymnego kobiety. Odznaczają się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Panie, które zaobserwują u siebie objawy atrofii pochwy, powinny skonsultować się z lekarzem, który z pewnością opowie im o szerokich możliwościach terapii hormonalnej.
Katarzyna Antos