Skóra w okolicach oczu starzeje się najszybciej. Z wiekiem zaczyna opadać i marszczyć się, co sprawia, że nasza twarz wygląda smutno i ponuro. Naturalne procesy starzenia się skóry, a także brak snu, stres, a nawet menopauza – to przyczyny powstawania zmarszczek u kobiet w po 40. roku życia. Pod oczami tworzą się worki, a liczne bruzdy dodają nam lat. Dodatkowo pojawia się tak zwana dolina łez – zagłębienie ciągnące się od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. Sprawia, że wydajemy się zmęczone i przygnębione. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje nam skuteczne zabiegi na dolinę łez.
Nasza skóra jest elastyczna i jędrna dzięki takim substancjom, jak kolagen czy kwas hialuronowy. Niestety, ich produkcja w organizmie spada już po 25. roku życia. Od tego momentu u kobiet zaczynają pojawiać się zmarszczki, a cera staje się nierówna i traci swoją sprężystość. Do tego pojawiają się worki pod oczami i dolina łez, które nadają nam smutny wygląd. Co możemy na to poradzić?
Dolina łez – czym jest?
Dolina łez to potoczna nazwa charakterystycznego zagłębienia, które pojawia się między okiem a policzkiem. Rozwija się ono po linii prostej w kierunku, w jakim biegną łzy. Jest naturalnym załamaniem skóry, które zazwyczaj bywa delikatnie zarysowane u większości osób. Niestety, z wiekiem nasza skóra traci jędrność, a dolina łez staje się widoczna. Wynika to z procesów starzenia się skóry. Z wiekiem zanika podściółka tłuszczowa oraz wiotczeją mięśnie, co sprawia, że skóra w okolicach oka zapada się. Ona sama także traci elastyczność przez zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie pojawiają się nieestetyczne zmarszczki, bruzdy i nierówności.
Przyczyny powstania doliny łez
Dolina łez jest wynikiem naturalnego procesu utraty objętości twarzy. Dziecinna, okrągła buzia przekształca się w dorosłą twarz o wyostrzonych rysach. Niestety, dalszy ubytek podskórnej tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej prowadzi do pojawienia się na skórze różnych niedoskonałości. Dodatkowo wszystkie tkanki naszej twarzy przemieszczają się w dół na skutek grawitacji, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Co więcej, na pojawienie się doliny łez może wpłynąć też przesuszenie cery. Powoduje to utratę jędrności skóry, szczególnie, że w okolicach oka jest ona cienka i podatna na niekorzystne zmiany wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji. Duże znaczenie mają tu także predyspozycje genetyczne, na które nie mamy bezpośredniego wpływu.
Zabiegi na dolinę łez
Panie, którym przeszkadza dolina łez, mogą skorzystać z zabiegu proponowanego przez medycynę estetyczną. Polega ona na wstrzykiwaniu odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego w okolicę dolnej części oczodołu. Wcześniej skórę należy znieczulić za pomocą specjalnego kremu. Kwas hialuronowy wstrzykuje się igłą lub tępo zakończoną, giętką, cienką kaniulą. Ta ostatnia metoda pozwala na uniknięcie pojawienia się siniaka w miejscu podania substancji. Kolejnym etapem jest odpowiednie ułożenie i rozmasowanie preparatu w skórze pacjentki przez specjalistę. Zabieg trwa nie więcej niż 20 minut, jednak u niektórych pań należy go powtórzyć, by uzyskać pożądany efekt.
Efekty zabiegu usuwającego dolinę łez
Kwas hialuronowy to związek, którzy naturalnie występuje w naszej skórze. Jego zadaniem jest wiązanie wody w skórze właściwej – jego jedna cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek płynu! Z tego powodu znalazł zastosowanie w wypełnianiu ubytków w tkankach oraz w wypełnianiu zmarszczek i zabiegach ujędrniania skóry. Kwas hialuronowy absorbuje wodę stopniowo i powoli zwiększa swoją objętość, przez co efekt zabiegu jest najlepiej widoczny po kilku tygodniach. Twarz staje się gładka, ma pogodny i wypoczęty wygląd. Taki efekt może utrzymywać się nawet do 18 miesięcy. W kolejnych zabiegach używa się już mniejszych objętości preparatu.
Domowe sposoby na dolinę łez
Panie, które nie chcą sięgać po zabiegi medycyny estetycznej, mogą spróbować domowych sposobów na spłycenie doliny łez. Pomóc mogą kremy przeciwzmarszczkowe z witaminami C i E oraz czynnikami wzrostu skóry. Dobry efekt mogą dać specjalne masaże, których celem jest podniesienie policzka i złagodzenie efektu zapadniętej skóry. Warto wypróbować także ćwiczenia mięśni twarzy. Możemy próbować maksymalnie i symetrycznie unosić kąciki ust, a także uśmiechać się, odsłaniając górne zęby. Następnie powinnyśmy wymawiać literę „O” tak, jakbyśmy chciały oddalić usta od twarzy. Takie ćwiczenia należy jednak wykonywać delikatnie, aby nie pogłębić innych zmarszczek na skórze. Domowe sposoby mogą być pomocne w złagodzeniu efektu doliny łez, jednak jedynie zabieg z kwasem hialuronowym pozwoli nam na uzyskanie szybkiego efektu.
Karolina Solga