Pojawiające się dolegliwości nie zawsze są typowe dla niektórych schorzeń, co utrudnia ich rozpoznanie. Jaki związek ma nietolerancja pokarmowa a migrena?
Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa to bardzo często występujący problem, także u osób dorosłych. Organizm może nie tolerować przyjmowanych substancji pokarmowych, co prowadzi do poważnych chorób. Objawy są tak zróżnicowane, że pacjenci nie zawsze utożsamiają je właśnie z produktami pokarmowymi, przez co pojawia się problem diagnostyki nietolerancji pokarmowej. Do nietolerancji pokarmowej dochodzi przez pracę układu immunologicznego. Nasza odporność może być przeciążona, nie radząc sobie z ogromną ilością alergenów. Nietolerancja pojawia się coraz częściej, więc warto wiedzieć o niej więcej, by móc z nią efektywnie walczyć.
Nietolerancja pokarmowa a migrena
Migrena miewa różne oblicza, często towarzyszy pulsujący lub jednostronny ból głowy, który bywa bardzo uciążliwy. Bóle togo rodzaju mogą trwać kilka dniu, lub utrzymywać się przez dłuższy czas. Oprócz typowych dolegliwości migrenowych, towarzyszyć mogą także inne oznaki, jak zaburzenia snu, poczucie zmęczenia czy zawroty głowy lub nudności. Lekarze wciąż szukają przyczyn migreny, która w pewnym stopniu pozostaje tajemniczym schorzeniem. Migrena może być związana z układem pokarmowym. Brzmi nieprawdopodobnie, ale z medycznego punktu widzenia jest to możliwe i nawet udowodnione. Migrenowe bóle głowy mogą być następstwem nietolerancji pokarmowej. U większości pacjentów, ból głowy pojawia się na drugi dzień, po spożyciu danego pokarmu. To sygnał do wykonania testu na nietolerancję pokarmową, wykrywającego ilość przeciwciał IgG.
Nietypowe objawy nietolerancji pokarmowej
Nietypowe objawy bywają mylące. W końcu nawracające bóle głowy to dolegliwości wielu chorób. Dlatego w pierwszej kolejności, migrena nie jest kojarzona z nietolerancją pokarmową. Dopiero testy i szczegółowy wywiad z pacjentem może naprowadzić na właściwy trop i tym samym, podjęcie dalszych kroków. Nietolerancja pokarmowa IgG zależna wcale nie musi uprzykrzać nam życia, jeśli tylko zostanie rozpoznana i leczona.
Niektórzy uważają, że migrena dotyka tylko dojrzałe kobiety, co nie jest prawdą. Często chorują bowiem dzieci i młodzież. Po zaobserwowaniu dolegliwości, warto wykonać badanie krwi, w kierunku przeciwciał, pod kątem nietolerancji pokarmowej. Szybkie wykrycie problemu pozwala na zastosowanie odpowiednich środków i pozbycie się dokuczliwej migreny. W leczeniu nietolerancji pokarmowej stosuje się dietę wykluczającą uczulające pokarmy. Dieta eliminacyjna pozwala na funkcjonowanie bez bólu i innych objawów. Nawracające migreny mogą przyczynić się do rozwoju zaburzeń czy poważnych chorób na tle nerwowym, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
Katarzyna Antos