Często zapominamy o regularnych badaniach kontrolnych. Dobra forma i zdrowie, wcale nie zwalniają nas z wizyt u lekarza. Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
Badania profilaktyczne
Badania profilaktyczne to nic innego, jak badania kontrolne, które wykonujemy by sprawdzić stan zdrowia. Pozwalają one na wykrycie wszelkich odstępstw od przyjętych norm lekarskich. Profilaktyka to bardzo ważny dział medycyny, dzięki któremu można zmniejszać liczbę chorych i poprawić efektywność leczenia. Wcześnie wykryta choroba, w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego każda pełnoletnia osoba, powinna pamiętać o badaniach profilaktycznych. Jak często należy je wykonywać? Wszystko zależy od wieku pacjenta i specyfiki danych badań.
Badania profilaktyczne raz w roku
Nawet przy pełni zdrowia i doskonałym samopoczucie, należy wykonywać badania profilaktyczne. Pacjent, raz w roku powinien wykonać takie badania, jak morfologia krwi, badanie moczu czy rentgen klatki piersiowej. To podstawowe badania lekarskie, które określają ważne parametry życiowe. Do tego dodać musimy pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz okresowe badania ginekologiczne, w przypadku kobiet. Badania ginekologiczne powinny obejmować cytologię, która stanowi profilaktykę raka szyjki macicy. Wykonamy je bezpłatnie, ze skierowaniem lekarza ogólnego lub płatnie, za niewielką opłatą. Pamiętajmy, że nawet najbardziej aktywnym osobom, może przytrafić się problem ze zdrowiem, więc warto się badać i zapobiegać zamiast leczyć.
Częste badania profilaktyczne
Częściej powinniśmy odwiedzać dentystę. Przegląd stomatologiczny zaleca się raz na pół roku. Powala to na kontrowanie stanu uzębienia i ewentualną naprawę ubytków czy rozpoczęcie właściwego leczenia. Wiele osób unika wizyt u dentysty, ze względu na strach. Warto się przełamać i zadbać odpowiednio o piękny uśmiech, niezależnie od wieku. Innym, równie ważnym badaniem dla kobiet jest samobadanie piersi. Wykonujemy je samodzielnie, raz w miesiącu, koniecznie po miesiączce.
Badania zależne od wieku pacjenta
Raz na trzy lata możemy zbadać poziom glukozy we krwi, chyba, że chorujemy na miażdżycę lub nadciśnienie. Wówczas powinniśmy zrobić to każdego roku. Osoby pomiędzy 18. a 30. rokiem życia muszą sprawdzać cholesterol co pięć lat. Starsze zaś, co trzy lata, co jest elementem profilaktyki chorób serca. Istotnym badaniem jest mammografia i USG piersi. Panie w wieku rozrodczym mogą wykonywać ją co roku, zaś kobiety po pięćdziesiątce, raz na 2-3 lata. Dla pań w tym wieku, mammografia jest bezpłatna. Osobom w tym wieku zaleca się także badanie stężenia hormonów tarczycy, na które wystarczy mieć skierowanie od lekarza. Densytometria, czyli badanie gęstości kości to także coś, dla osób pomiędzy 40.a 50. rokiem życia. Wystarczy, jeśli zostanie przeprowadzone co trzy lata. Starsze osoby powinny wykonywać je jednak częściej, ze względu na wysokie ryzyko rozwoju osteoporozy.
Nikt nie zadba o nasze zdrowie, jeśli sami tego nie uczynimy. Badania profilaktyczne są po to, by z nich korzystać. Poddając się nim, świadomie dbamy o siebie i swoje życie. Tak niewiele trzeba, by przekonać się, w jakim stanie jest nasze organizm. Nie unikajmy więc wizyt u lekarza, tylko działajmy rozsądnie, korzystając z dostępnych form profilaktyki.
Katarzyna Antos