przyczyny nowotworów

Słodkie bułki, ciasteczka i czekoladki są w stanie poprawić nam humor po ciężkim dniu w pracy czy kłótni z mężem. Niestety, choć cukier pozwala poczuć chwilowy przypływ endorfin, w dużej ilości jest szkodliwy dla organizmu. Nie tylko prowadzi do otyłości i problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ale też stanowi pożywkę dla komórek nowotworowych. Przyczyny nowotworów to bardzo często błędy dietetyczne i spożywanie nadpsutych artykułów spożywczych zawierających mikotoksyny. Najbardziej niebezpieczny jest jednak cukier rafinowany.

Z pewnością nie raz zastanawiałaś się, dlaczego osoby, które przeżyły obozy koncentracyjne są w stanie dożyć tak sędziwego wieku i uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających ofiary II wojny światowej.  Zdaniem naukowców źródeł długowieczności należy doszukiwać się dieta. Paradoksalnie im bardziej ubogokaloryczne menu, tym lepiej dla nas i naszego organizmu. Część naukowców skłania się ku teorii, że rak żywi się cukrem, dlatego spożywanie słodyczy, białego pieczywa i dużej ilości wysoko przetworzonej żywności może doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.  Podobnego zdania jest noblista, doktor Otto Warburg, który zauważył związek między zaburzeniami metabolicznymi, osłabionym układem immunologicznym a zachorowaniami na nowotwory.

Przyczyny nowotworów – cukier rafinowany

Cukier rafinowany bywa też określany mianem słodkiej śmierci. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem sacharoza dostarcza jedynie pustych kalorii, w przeciwieństwie do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin nie odgrywa w organizmie żadnych dodatkowych funkcji. Cukier rafinowany znajdziemy w wielu produktach spożywczych – słodkich napojach gazowanych, słodyczach, a nawet w wyrobach, w których w ogóle byśmy się go nie spodziewali – sosach w proszku, wyrobach garmażeryjnych itp.

0101011

Dlaczego cukier rafinowany jest szkodliwy?

Regularne sięganie po artykuły spożywcze, które zawierają cukier rafinowany, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Prowadzi do rozregulowania metabolizmu i zakłóceń procesów fizjologicznych. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do zakwaszenia organizmu i jego osłabienia. Prowadzi też do zwiększonej podatności na infekcje intymne – drożdże z rodzaju Candida chętnie żywią się cukrem.  Cukier rafinowany uszkadza też różne narządy – serce, wątrobę i nerki. Jednocześnie człowiek osiąga coraz gorsze wyniki w testach na inteligencję i  gorzej radzi  sobie z zadaniami, które wymagają od niego myślenia. Cukier bowiem pogarsza nasze zdolności intelektualne i poznawcze. Zapewne zauważyłaś, że po spożyciu drożdżówki szybko stajesz się senna – to efekt gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Komórki nowotworowe żywią się cukrem?

W celu określenia przyczyny nowotworów naukowcy wykorzystują pozytonową tomografię emisyjną. Badacze zauważyli, że organy, które pobierają największe ilości cukru, zawierają komórki nowotworowe. Komórki te szybko się namnażają, potrzebują zatem „paliwa”, a glukoza jest źródłem energii, na dodatek łatwo przyswajalnym.

Ponadto naukowcy przyjrzeli się masie ciała chorych na nowotwory i doszli do ciekawych wniosków. Badacze zauważyli bowiem, że osoby, które jedzą więcej słodyczy, częściej zmagają się z rakiem, w tym z nowotworem sutka.

Profilaktyka nowotworów – zdrowa dieta

Słodki smak był już znany naszym przodkom, przy czym oni nie mieli do dyspozycji półek w hipermarkecie, które uginają się pod ciężarem batonów, ciastek i cukierków. Cukier spożywali od czasu do czasu w postaci miodu i owoców. Ponadto nasi przodkowie prowadzili aktywny tryb życia i nie przejadali się, ponieważ zwyczajnie nie mieli czym. Ich dieta opierała się na mięsie, zbożach, owocach i warzywach. Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy jednak wykorzystywać ziemię jako miejsce pod budowę fabryk, powstały wielkie osiedla, a pole powierzchni rolnych uległo zmniejszeniu. W celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych kilku miliardów ludzi konieczne stało się zwiększenie efektywności rolnictwa i stworzenie pokarmów wysokokalorycznych. Jedząc słodycze i wysoko przetworzoną żywność można przeżyć, ale to zdecydowanie za mało, żeby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Przyczyny nowotworów coraz częściej naukowcy dopatrują się w diecie i wiele wskazuje na to, że mają rację. Jemy coraz więcej cukru rafinowanego, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W rezultacie częściej zapadamy na choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę typu 2 i otyłość.

Dobra wiadomość jest taka, że nowotworom można próbować zapobiegać, zmniejszając spożycie cukru. Przejście na zdrową dietę nie jest łatwe, ale możliwe.  Wystarczy stopniowo eliminować cukier ze swojego menu, zastępując go warzywami, owocami i produktami pełnoziarnistymi.

Agata Zielińska