W długie jesienne wieczory musimy sobie zapewnić rozrywkę w domowym zaciszu. Zmrok zapada coraz szybciej, a pogoda nas nie rozpieszcza, o pracy na działce czy uprawianiu joggingu musimy chwilowo zapomnieć. Dobry kryminał potrafi poprawić nam nastrój w te ponure dni, przenosząc w świat zagadek, których rozwikłanie jest niezwykle skomplikowane. Dzięki dobrej powieści, która angażuje czytelnika od początku do końca, czas płynie zdecydowanie szybciej. To doskonały sposób na przetrwanie okresu jesienno-zimowego, który nie nastraja nas zbyt pozytywnie do życia. Kim są mistrzowie powieści kryminalnych? Kto pisze najlepsze książki z dreszczykiem?
Mistrzowie powieści kryminalnych – Mary Higgins Clark
Mary Higgins Clark uchodzi za mistrzynię suspensu i musimy przyznać, że w pełni zasługuje na to miano. Stworzone przez nią historie trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej chwili, dzięki czemu możemy całkowicie zapomnieć o upływającym czasie. Mary Higgins Clark lubi wprowadzać elementy zaskoczenia. Jej powieści kryminalne z pewnością docenią kobiety, ponieważ pisarka stara się unikać krwawych opisów, woli zastępować je ciekawymi portretami psychologicznymi swoich bohaterów. Mary Higgins Clark tworzy historie, których akcja toczy się wartko. Dzięki wykorzystanym przez nią zabiegom literackim czytelnik nawet nie spostrzega, że na lekturze powieści kryminalnej upłynęło mu całe popołudnie.
Mary Higgins Clark ma bogaty dorobek literacki, w którego skład wchodzą m.in. takie tytuły jak: Bądź mi zawsze ku pomocy, Cicha noc, Córeczka tatusia, Dom nad urwiskiem, Dwa słodkie aniołki, Dziedziczka. Ostatnio nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się powieść Melodia dalej brzmi. Choć trup we wspomnianej książce pojawia się dopiero pod sam koniec, lektura należy do niezwykle przyjemnych i intrygujących. Lane pracuje jako asystentka Glady – szefowej firmy, która na co dzień zajmuje się aranżacją wnętrz. Jej przełożona należy do osób niezwykle wymagających i rekinów biznesu. W związku z tym Lane jest zaskoczona, kiedy Glady postanawia za darmo urządzić nowe mieszkanie Anne Bennett. Podczas prac młoda asystentka poznaje syna właścicielki domu, Erica. Ku swojemu zaskoczeniu umawia się z nim na spotkanie i coraz bardziej zaczyna angażować się w nową znajomość. Eric Bennett jest jednak człowiekiem, nad którym wiszą poważne zarzuty. Śledczy podejrzewają, że mężczyzna ma wiele wspólnego z malwersacjami finansowymi, których dopuścił się jego ojciec – Parker, twórca piramidy finansowej. Wiele wskazuje na to, że Parker upozorował własną śmierć i uciekł za granicę, gdzie wyprowadził skradzione pieniądze. Jak było w rzeczywistości? Jeśli chcecie poznać rozwiązanie tej frapującej zagadki kryminalnej, koniecznie musicie przeczytać powieść Mary Higgins Clark pt. Melodia dalej brzmi.
Kto pisze najlepsze powieści z dreszczykiem? Wojciech Chmielarz
Wojciech Chmielarz przez pewien czas pracował jako dziennikarz i publikował swoje teksty w Pulsie Biznesu, Polityce oraz Pressie. Pisarz ma na swoim koncie 5 powieści kryminalnych, z czego 4 wchodzą w skład cyklu. Wojciech Chmielarz jest autorem książek takich jak Wampir, Przejęcie, Podpalacz, Osiedle marzeń i Farma lalek. Ostatnia z wymienionych pozycji spotkała się z zainteresowaniem branży filmowej i niebawem doczeka się kinowej ekranizacji. Z kolei powieść Przejęcie została doceniona przez kapitułę Nagrody Wielkiego Kalibru.
Nakładem Wydawnictwa Czarne właśnie ukazała się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza pt. Osiedle marzeń. Nieoczekiwanie na strzeżonym, warszawskim osiedlu zostaje zamordowana studentka. Kto mógł chcieć śmierci młodej dziewczyny? Motyw niewątpliwie miało wiele osób. Na nagraniu z monitoringu widać, jak nad ciałem denatki pochyla się Ukrainka, która pracowała w Polsce na czarno jako sprzątaczka. Młoda studentka wynajmowała wraz z innymi dziewczynami mieszkanie od Piotra Celtyckiego, który w przeszłości zajmował się polityką, ale z pewnych, nieznanych powodów musiał się z niej wycofać. Mężczyzna mógł wdać się w romans ze studentką, a ta mogła szantażować go, że o wszystkim powie jego żonie. Denatka przed swoją śmiercią przygotowywała też reportaż, którym mogła narazić się pewnym oficjelom. Do grona podejrzanych dołącza jeszcze tajemniczy mężczyzna, który podwiózł studentkę pod bramy osiedla. Osiedle marzeń to opowieść o ciemnej stronie prywatnych osiedli, na których nierzadko dochodzi do działań niezgodnych z prawem, wszak nie od dziś wiadomo, że najciemniej jest zawsze pod latarnią. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto i dlaczego zabił Zuzannę, koniecznie przeczytaj powieść kryminalną Wojciecha Chmielarza pt. Osiedle marzeń.
Mistrzowie kryminału – Agnieszka Olejnik
Agnieszka Olejnik z wykształcenia jest polonistką i anglistką. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem trójki synów oraz opieką nad czwórką psów. Agnieszka Olejnik pisze zarówno książki dla dzieci – Ava i Tim. Droga na północ, jak i powieści młodzieżowe – Zabłądziłam czy kobiece kryminały, vide Dante na tropie i Nieobecna.
Agnieszka Olejnik pisząc kryminały dla kobiet, tworzy wspaniałe portrety psychologiczne głównych bohaterów. Dzięki temu jej książki nabierają głębi. Nie znajdziemy w nich brutalnych opisów zbrodni, toteż możemy się skupić na rozwikłaniu zagadek kryminalnych. Powieść Nieobecna wielu osobom może kojarzyć się z telenowelą Paulina, w której to Gabriela Spanic zagrała siostry bliźniaczki – Paulinę i Paolę. Głównymi bohaterkami powieści Agnieszki Olejnik są Julia i Julita. Choć kobiety łączy bliskie pokrewieństwo, jako bliźniaczki jednojajowe mają identyczne DNA, różni je charakter. Julita to singielka nieszczęśliwie zakochana w żonatym mężczyźnie. Natomiast Julia jest mężatką i matką małego dziecka. Choć jej życie z pozoru wygląda na idealne, rządzą nim kłamstwa i zdrada. Pewnego dnia Julia prosi Julitę, aby na jeden wieczór zamieniła się z nią tożsamością. Julita zakłada ubrania Julii i opiekuje się jej dzieckiem. W nocy nieoczekiwanie dowiaduje się, że jej siostra została brutalnie zamordowana. Julita wpada w popłoch. Czy zabójca chciał zabić ją Julitę i dopuścił się pomyłki? A może od początku wiedział o tym, że siostry zamieniły się rolami? Kto był zabójcą Julii? Z pewnością nie jej kochanek, ponieważ ten został również brutalnie zamordowany. Julita dochodzi do wniosku, że ze względów bezpieczeństwa lepiej będzie udawać Julię. Czy wyjdzie na jaw zamiana ról? Kto zabił Julię i jakim kierował się motywem? W celu poznania odpowiedzi na te pytania należy zapoznać się z treścią powieści Agnieszki Olejnik pt. Nieobecna. To książka, która intryguje i naprawdę nie pozwala zasnąć, dopóki nie dobrniemy do jej końca.
Irmina Cieślik