Makowiec to tradycyjne ciasto świąteczne, przygotowywane głównie na Boże Narodzenie. Słodki wypiek uwielbiają mali i ci nieco starsi. Nasze przepisy na makowiec pozwolą upiec pyszny domowy makowiec. Na który się skusisz?
Makowiec na świątecznym stole
Święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez tradycyjnego cista z makiem. Makowiec musi znaleźć się na świątecznym stole. To pyszne ciasto, często przygotowane z drożdżowego ciasta i masy makowej, doczekało się różnych interpretacji. Dziś makowiec możemy przygotować nie tylko w sposób tradycyjny. Gwarantujemy, że każdy z przepisów jest wyjątkowy i oczywiście pyszny. Od nas zależy, jaka wersja makowca zagości w naszych domach podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.
Makowiec zawijany
Składniki:
Ciasto
- 3 szklanki mąki pszennej
- 180 ml mleka
- 150 g roztopionego i ostudzonego masła
- 6 żółtek
- 45 g świeżych drożdży
- 6 łyżek cukru
- 1,5 łyżki oleju
- 1,5 łyżki alkoholu
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
Masa
- 500 g maku
- 250 g cukru
- 100 g rodzynek
- 50 g posiekanych orzechów włoskich
- 6 białek
- 1 łyżka margaryny
- 1 łyżka miodu
- olejek migdałowy
- szczypta cynamonu
- kandyzowana skórka z pomarańczy
Przygotowanie:
Mak zalewamy 500 ml wrzątku i odstawiamy do napęcznienia. Dwa razy mielimy mak. Drożdże z cukrem rozpuszczamy w letnim mleku i pozostawiamy do wyrośnięcia. Do zaczynu dodajemy pozostałe składniki, wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Do maku dodajemy składniki na masę. Białka ubijamy na sztywną pianę i delikatnie łączymy z masą. Ciasto dzielimy na 3 części, rozwałkowujemy na prostokątny, wykładamy masę i zawijamy. Makowce umieszczamy w blaszkach i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Odstawiamy do wyrośnięcia. Ciasto pieczemy ok. 40 minut w 180 stopniach. Gotowe makowce możemy ozdobić lukrem.
Makowiec z jabłkami
Składniki:
Ciasto
- 2 szklanki mąki
- 250 g masła
- 2 jajka
- 150 g cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa
- 250 g maku
- 125 g cukru
- 125 g masła
- 500 g jabłek
- 75 g kaszy manny
- 5 jaj
- 100 g rodzynek
- 50 g orzechów włoskich
- 50 g migdałów
Przygotowanie:
Do mąki dodajemy resztę składników na ciasto. Zagniatamy je i rozwałkowujemy na spód blaszki. Mak najlepiej dzień wcześniej zalać wrzątkiem, tak by był przykryty i gotować przez 20 minut. Wystudzony mak mielimy 2 razy. Białka ubijamy na sztywno. Masło ucieramy z cukrem, dodajemy żółtka, mak, kaszę i bakalie oraz obrane i pokrojone w kostkę jabłka. Na koniec łączymy masę z ubitymi białkami. Gotowa masę wykładamy na ciasto, które pieczemy przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Ciasto makowo-migdałowe
Składniki:
- 200 g zmielonego maku
- 200 g mąki
- 4 jajka
- 150 g cukru pudru
- 100 g masła
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka aromatu migdałowego
- szczypta soli
- 100 g gorzkiej czekolady
- płatki migdałów
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy i łączymy z proszkiem, cukrem, masłem oraz żółtkami. Ciasto ucieramy na puszysta masę, następnie dodajemy do niego mak i olejek. Z białek oraz soli ubijamy masę i łączymy ją delikatnie z resztą ciasta. Makowiec przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy na keks. Pieczemy ciasto w temperaturze 180 stopni, przez ok. 40 minut. Gotowe ciasto polewamy rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladzie i posypujemy płatkami migdałów.
Strudel makowy
Składniki:
Ciasto
- 400 g mąki
- 7 g suszonych drożdży
- 150 ml ciepłego mleka
- 50g cukru
- 1 łyżka cukru z wanilią
- 100 g masła
- 2 jajka
- szczypta soli
Masa
- 400 ml mleka
- 1,5 szklanki suchego maku
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki miodu
- 1 jajko
- bakalie według uznania
- olejek migdałowy
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy, dodajemy do niej cukier, drożdże i sól. Zagniatamy, wbijamy jajko i wlewamy mleko, ponownie zagniatamy. Na koniec dodajemy roztopione masło i zagniatamy. Ciasto pozostawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Mak zalewamy gorącym mlekiem i gotujemy. Ostudzony mielimy 2-3 razy. Do masy dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Ciasto wałkujemy, wykładamy masę makową i rolujemy boki do środka, tak by powstał strudel. Ciasto pieczemy ok. 40 minut, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Katarzyna Antos