Choć do Bożego Narodzenia pozostały równo dwa miesiące, już teraz warto zastanowić się, co podarujemy naszym bliskim pod choinkę. Czas szybko płynie, dlatego też nie należy pozostawiać kompletowania prezentów na ostatnią chwilę. Im później zaczniesz rozglądać się za podarkami, tym większe prawdopodobieństwo, że kupisz coś przypadkowego, co nie przypadnie do gustu bliskiej ci osobie. Wiele osób jest tak zdesperowanych, że zanim wpadnie na pomysł, co kupić, sięga po najprostsze rozwiązania – gotowe zestawy kosmetyków, bombonierkę belgijskich czekoladek czy nieśmiertelny zestaw skarpetek. W niniejszej notce przedstawiamy książki idealne pod choinkę. Co podarować swoim bliskim, którzy lubią czytać?
Prezenty świąteczne każdego roku stanowią poważny wydatek dla Polaków. Niektórzy przygotowując się na Boże Narodzenie, zaciągają kredyty, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Te trzeba będzie kiedyś spłacić wraz odsetkami, które nie należą do najniższych. Lepiej zakup prezentów rozłożyć na kilka miesięcy i stopniowo kompletować podarki. Tym bardziej, że przed nami wiele promocji, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić. Listopad i początek grudnia to tradycyjnie okres, kiedy odbywają się targi książki. Odwiedzając je, można nie tylko porozmawiać z ulubionymi pisarzami, ale też kupić wybrane pozycje w atrakcyjnej cenie.
Książki idealne pod choinkę – dla każdego coś miłego
Pamiętaj, że nie ma jednej uniwersalnej książki, która spodoba się wszystkim. Twoja mama może preferować powieści obyczajowe, mąż kryminały, córka literaturę faktu, a syn fantasy. Przy wyborze książek warto uwzględnić gust obdarowywanego. Najlepiej będzie, jeśli zajrzysz na portale zrzeszające czytelników książek i zapytasz bliskich o nicki, pod którymi recenzują poszczególne pozycje. Pozwoli ci to lepiej poznać gust osób obdarowywanych. To, że ktoś uwielbia powieści obyczajowe, jeszcze nie oznacza, że lubi styl Katarzyny Grocholi. Fan fantasy może nie przepadać za prozą Sapkowskiego. W związku z tym najlepiej zorientować się w tym, co lubi osoba obdarowywana. Liczy się nie tylko gatunek literacki, nie możemy też zapominać o stylu, który tak naprawdę czyni daną opowieść interesującą.
Anioł do wynajęcia – Magdalena Kordel
Magdalena Kordel to mistrzyni powieści obyczajowych, która pisze ku po pokrzepieniu serc. Jej książki pozwalają z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Bohaterowie książek Magdaleny Kordel nierzadko wpadają w poważne tarapaty, ale w końcu pokonują przeciwności losu. Anioł do wynajęcia to powieść, która swoją premierę na rynku wydawniczym będzie miała 7 listopada. Najnowsza książka Magdaleny Kordel przypomina uwspółcześnioną wersję Opowieści wigilijnej autorstwa Charlesa Dickensa. Jaką historię ukazano w tej powieści?
Główną bohaterką Anioła do wynajęcia jest 18-letnia Michalina. Życie bardzo doświadczyło tę drobną i wrażliwą dziewczynę. Michalina najpierw została osierocona przez matkę. Wanda, która zajęła jej miejsce, zrobiła wszystko, by odseparować dziewczynę od jej ojca. W ten sposób torowała drogę dla swojego dziecka, przyrodniego brata Michaliny. Dopóki Michaliną opiekowała się babcia, wszystko było w porządku. Dziewczyna uczyła się i doskonaliła swoje umiejętności plastyczne. Niestety, pewnego dnia babcia umarła, zostawiając Michalinę na pastwę macochy, która bez reszty zdominowała jej ojca. Dziewczyna, aby uciec od zmartwień, wyjechała na wakacje z dala od domu. Z letniego wypoczynku wróciła z miłymi wspomnieniami, ale nie tylko… Za beztroską zabawę przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę. Po ucieczce z domu, mającej poważne uzasadnienie, Michalina wiedzie życie charakterystyczne dla osób bezdomnych. Przemyka ulicami miasta, szukając miejsc, w których mogłaby się przespać i umyć włosy. Michalina niedojada i jest coraz bardziej wychudzona. Pod koniec listopada wybiera się do kościoła, w którym prosi Boga o zesłanie anioła, który zapewni jej ciepły kąt na zbliżającą się zimę. Czy modlitwa nastolatki zostanie wysłuchana?
Anioł do wynajęcia to pełna ciepła opowieść o tym, co czyni Boże Narodzenie naprawdę wyjątkowym. To także historia ludzi o otwartych sercach i silnych kobiet, które postanawiają pozostać wierne swojemu sumieniu i nie poddawać się presji otoczenia sugerującego proste rozwiązania.
Osoby mieszkające w pobliżu Krakowa zachęcamy do wzięcia udziału w Międzynarodowych Targach Książki, które rozpoczynają się 27 października i potrwają do 30 października. 29 października o godz. 13:00 będzie można porozmawiać z Magdaleną Kordel i poprosić ją o złożenie autografu na kartach Anioła do wynajęcia. Książka z podpisem ulubionego autora stanowi wspaniały prezent bożonarodzeniowy, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką stwarzają targi.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to także nie lada gratka dla wszystkich tych, którzy nie mogą doczekać się premiery tej wyjątkowej książki. Od 27 października do 30 października na stoisku C28 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO przy ul. Galicyjskiej będzie można kupić przedpremierowy egzemplarz powieści Magdaleny Kordel pt. Anioł do wynajęcia.
Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych – Terry Pratchett
Fantasy to gatunek literacki, który cieszy się sporą popularnością wśród osób z młodego pokolenia. Terry Pratchett stworzył cykl o Świecie Dysku, który stał się światowym bestsellerem jeszcze za życia pisarza. Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych stanowi nie lada gratkę dla miłośników Świata Dysku. Książka charakteryzuje się dużą zawartością ilustracji, które prezentują Równinę Sto.
Zmiana – Monika Jaruzelska
Monika Jaruzelska na co dzień zajmuje się publicystyką i antropologią mody. Jej najnowsza książka pt. Zmiana skłania do refleksji. Monika Jaruzelska to baczna obserwatorka otaczającego ją świata, która potrafi wyciągać niezwykle trafne wnioski i stawiać prawidłowe diagnozy. Jej najnowsza książka Zmiana nawiązuje do rewolucji, które dokonują się w naszym życiu każdego dnia. Żyjemy w ciągłym niedoczasie, gdy tylko wydaje nam się, że przyzwyczailiśmy się do pewnych zmian, na horyzoncie pojawiają się kolejne. Codziennym metamorfozom ulegają nie tylko najnowsze technologie, ale też nasze relacje, ścieżki komunikacji czy ubrania, które zakładamy przed wyjściem do pracy. Zmiany, jakie dokonują się w naszym życiu, nierzadko wywołując w nas lęk przed tym, co obce i nieznane, przekładają się na przemiany w obyczajowości. Jedyną rzeczą stałą w naszym życiu jest zmiana.
Osiedle marzeń – Wojciech Chmielarz
Miłośnikom kryminału może spodobać się prezent bożonarodzeniowy w postaci najnowszej powieści Wojciecha Chmielarza pt. Osiedle marzeń. Gdy na strzeżonym, warszawskim osiedlu zostaje znalezione ciało studentki, okazuje się, że ta piękna i młoda kobieta miała sporo potencjalnych wrogów. Jej śmierci mógł pragnąć właściciel wynajmowanego przez nią mieszkania, Piotr Celtycki, który w niejasnych okolicznościach musiał zakończyć swoją karierę polityczną. Na liście podejrzanych znajduje się także jego żona – Magda, tajemniczy mężczyzna, który podwiózł ją na osiedle, Ukrainka zarejestrowana przez kamery monitoringu oraz osoby zamieszane w brudne interesy, o których Zuzanna przygotowywała reportaż. Kto zabił studentkę i dlaczego dopuścił się tak okrutnej zbrodni? Osiedle marzeń to kryminał, który trzyma czytelnika w napięciu do ostatniego zdania. Wojciech Chmielarz stał się mistrzem budowania napięcia i otwierania nowych wątków, gdy czytelnik jest już niemal pewny, że poznał tożsamość zabójcy.
Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu – Kate Anderson Brower
Bliska ci osoba interesuje się polityką i lubi literaturę faktu? Książka Kate Anderson Brower może przypaść jej do gustu. Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu to nie tylko opowieść o prezydentach USA, ale też relacja osób, które odpowiadają za przyjęcia dyplomatyczne, przeprowadzkę głowy państwa i posiłki serwowane jego rodzinie. Czy wiedziałaś, że w ciągu 6 godzin służba wynosi dobytek odchodzącej pierwszej rodziny i wnosi rzeczy osobiste oraz meble nowej pierwszej rodziny? Jaka potrawa poprawiała humor Hillary Clinton? Jak kandydatka na prezydenta USA zapisała się w pamięci swoich podwładnych? Który z prezydentów Stanów Zjednoczonych przyjmował pracowników, korzystając z toalety? Jaki mieszkaniec Białego Domu skarżył się na zbyt niskie ciśnienie prysznica? Kate Anderson Brower dokonała solidnej, dziennikarskiej pracy. Czytając książkę Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu, można natknąć się na wiele ciekawostek popartych obszernym materiałem źródłowym, do którego dotarła autorka. To niezwykle wciągająca lektura, która w żaden sposób nie ociera się o styl charakterystyczny dla tabloidów. Nie znajdziemy tutaj taniej pogoni za sensacją, ale atrakcyjny materiał, który nikogo nie szkaluje.
Pętla dobrego samopoczucia – Carl Cederström, Andre Spicer
Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, w których to dobre samopoczucie stało się swego rodzaju obowiązkiem. Pod wpływem reklamy i autorytetów zapraszanych do telewizji zaczęliśmy śledzić wszystkie parametry naszego organizmu. Specjalne aplikacje określą długość naszego snu, ilość skurczów serca przypadających na 1 minutę, częstotliwość wypróżnień itp. Oprócz przydatnych danych jesteśmy nieustannie zasypywani informacjami, których nie możemy przeanalizować. To wprowadza nas w stan dezorientacji i odwraca uwagę od rzeczy naprawdę istotnych – zmian dokonywanych w prawie i rewolucji obyczajowych. Dyktat dobrego samopoczucia popycha nas w ramiona frustracji i niezadowolenia życia. Nigdy nie jesteśmy dość szczęśliwi, ani wystarczająco zdrowi. Pętla dobrego samopoczucia to tak naprawdę pułapka, w którą wpadają kolejne osoby. Z omawianej książki zadowolone będą czytelnicy, którzy lubią literaturę popularnonaukową oraz taką, która skłania do przemyśleń.
Irmina Cieślik