Andrzejki to wspaniała okazja do zabawy, nie tylko dla dorosłych. Tradycja imienin Andrzeja ma swoją historię. I choć obecnie inaczej obchodzimy święto, motyw wróżb i wierzeń wciąż pozostał. Nawet jeśli wróżymy sobie dla zabawy, warto poznać andrzejkowe wróżby dla dzieci i dorosłych, które ubarwią nasze przyjęcie czy spotkanie z przyjaciółmi.
Andrzejkowe tradycje
Wigilia św. Andrzeja jest obchodzona z 29 na 30 listopada. Już w dawnych czasach wierzono, że w tę wyjątkową noc, panny mogą wywróżyć sobie przyszłość. Właśnie do nich skierowane były wróżby i wierzenia. Dopiero z biegiem czasu, w andrzejkowych zabawach zaczęli uczestniczyć także inni. Panowie mieli swoje osobne święto, czyli Katarzynki. Obecnie Andrzejki mają charakter zabawowy. Wróżby przyjmujemy raczej jako zabawny i ciekawy element tradycji, ale nie bierzemy ich na serio. W andrzejkowych zabawach uczestniczą dzieci i dorośli, nawet w szkołach odbywają się wieczorki pełne wróżb. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w nich uczestniczyć i odkryć karty przyszłości.
Andrzejkowe wróżby
Dawne pokolenia wierzyły, że wróżby przeprowadzone w wigilię św. Andrzeja wskażą im przyszłe losy. W dużej mierze dotyczyły one miłości czy bogactwa lub jego braku i staropanieństwa. Traktowano je z pełną powagą. Dziś wróżymy dla zabawy i śmiechu, dlatego tak chętnie oddajemy się klimatowi święta. W zabawach mogą uczestniczyć dorośli oraz ci najmłodsi. Które z nich warto zorganizować?
Lanie wosku przez klucz
Lanie wosku to jedna z najstarszych wróżb andrzejkowych i chyba najbardziej ekscytująca. W końcu nigdy nie wiadomo, co takiego powstanie z wosku i jak to zinterpretujemy. Do zabawy potrzebna jest miska z zimną wodą, świeca, klucz z dużą dziurką, najlepiej stary oraz łyżka i palnik lub druga świeca. Na łyżkę skrobiemy wosk i podgrzewamy go, by się rozpuścił, a następnie lejemy go przez klucz, prosto na taflę wody. W przypadku dzieci, konieczna będzie asysta osób dorosłych, ponieważ gorącym woskiem można się poparzyć. Woskowe figury oglądamy w formie cieni na ścianie. Wtedy interpretujemy dany kształt, który może mieć związek z naszą przyszłością.
Wyścig butów
Kolejną i zarazem prostą w wykonaniu zabawy jest wyścig butów. Każdy z uczestników zdejmuje jednego buta, przy czym od ściany, układamy je kolejno gęsiego, aż przekroczą próg. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczył próg miał szykować się do ślubu. Przynajmniej tak wierzono kilkadziesiąt lat temu. Zabawa z butami wciąż cieszy się sporą popularnością. Nie wymaga żadnych nakładów finansowych, i możemy przeprowadzić ją zarówno w domu, pubie czy szkole.
Miłość niejedno ma imię
Popularną zabawą jest przekłuwanie serca, z wypisanymi imionami. Kobiety przekłuwają serce z męskimi imionami, a panowie z żeńskimi. Przebite imię wróży imię przyszłego ukochanego lub ukochanej. To doskonała zabawa na początek andrzejkowej imprezy. Dzieci chętnie wezmą w niej udział, a i dorośli pobawią się w zgadywanie przyszłości.
Los w twoich rękach
Doskonałą wróżbą na Andrzejki jest zabawa z kubeczkami. Podczas niej możemy użyć trzech lub czterech kubeczków. Potrzebujemy także kilka przedmiotów, takich jak moneta, pierścionek czy różaniec. Pod kubeczkami chowamy przedmioty i szybko przestawiamy kubeczki. Każdy z symboli oznacza coś innego. Różaniec zwiastuje życie zakonne, moneta bogactwo a pierścionek małżeństwo. Pusty kubek to zaś symbol niepewnej przyszłości lub tajemnicy. W końcu nigdy do końca nie wiadomo, co nas spotka w przyszłym życiu.
Katarzyna Antos