Każdy guz w piersi budzi w nas uzasadniony niepokój. Najczęściej kobiety wykrywają zmiany podczas samodzielnego badania palpacyjnego. Większość z nich ma łagodny charakter, jednak nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Jedną z częściej wykrywanych nieprawidłowości jest torbiel w piersi. Można wyczuć ją jako elastyczny, okrągły guz, który łatwo przesuwa się pod palcami. Czy to rak sutka?
Torbiele tworzą się na wielu różnych narządach. Możemy spotkać się z torbielą w obrębie wątroby, jajników, piersi, nerek czy tarczycy. Ma ona formę komory wypełnionej galaretowatym płynem. Zmiana zlokalizowana w piersi jest często mylona z rakiem sutka. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Torbiel w piersi – czym jest?
Torbiel to łagodny guzek wypełniony płynem o konsystencji galaretki. Może znajdować w różnych obszarach piersi. Część zmian jesteśmy w stanie wykryć same podczas badania palpacyjnego. Niekiedy jednak torbiel jest rozpoznawana dopiero podczas wizyty u lekarza. Jej wielkość waha się od jednego do kilku centymetrów. Te łagodne guzki często występują licznie w obrębie jednej piersi. Są przesuwalne względem podłoża, gładkie, okrągłe i raczej miękkie w dotyku. Powstają najczęściej u pań w wieku okołomenopauzalnym, choć bywa, że występują także u młodszych kobiet. Zwapnione torbiele nierzadko są wykrywane przypadkowo podczas badania mammograficznego.
Przyczyny rozwoju torbieli w piersi
Torbiele w piersiach to zmiany włóknisto-torbielowate powstające w wyniku rozrostu komórek nabłonkowych przewodów mlecznych. Proces ten powoduje zaczopowanie przewodu, z którego nie może odpłynąć płyn surowiczy. Rozszerza się on znacznie, tworząc zamkniętą przestrzeń, czyli właśnie torbiel. Zmiana ta pojawia się najczęściej u pań, które nie karmią piersią. Wynika to z produkcji surowiczej wydzieliny przez gruczoł sutkowy. Ma ona przepływać przez przewody mleczne, by zapewnić ich drożność. W miejscu, gdzie kanał uległ zaczopowaniu, płyn zatrzymuje się i przyjmuje barwę brązową lub siną. Mogą w nim też odkładać się sole wapnia, co prowadzi do zwapnienia torbieli. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zachodzenia tych zmian są zaburzenia hormonalne. Z tego powodu dotykają one często panie w okresie przekwitania.
Torbiel w piersi – czy to rak sutka?
Rozrostowe zmiany włóknisto-torbielowe zaliczane są do łagodnych nowotworów. Nie są one jednak równoznaczne z rakiem sutka. Torbiele nie stanowią ryzyka powstania przerzutów. Rosną bardzo powoli, dlatego nie oddziałują silnie na okoliczne tkanki. Ponadto bardzo rzadko zdarza się, by przekształciły się w nowotwór złośliwy. Groźne dla zdrowia guzy zazwyczaj są twarde, o nieregularnym kształcie i nie dają się łatwo przesuwać. Nie ulegają też zmianom w zależności od cyklu miesiączkowego, podczas gdy torbiele mogą rosnąć i boleć przed menstruacją. Zwapniona torbiel jest wykrywana podczas mammografii. Badanie palpacyjne często nie rozstrzyga, czy zmiana w piersi jest torbielą czy złośliwym guzem. Dlatego w przypadku wątpliwości lekarz zleca badanie histopatologiczne, które pozwala na ostateczną diagnozę.
Jak leczyć torbiele w piersiach?
Torbiele w większości przypadków nie są szkodliwe dla pacjentki, dlatego zwykle nie wymagają leczenia. Odpowiednia diagnoza wykorzystująca badanie USG piersi, biopsję i histopatologię pozwala na potwierdzenie łagodności zmiany. W takim przypadku warto tylko pamiętać o okresowych badaniach kontrolnych u ginekologa. Niestety, torbiel niekiedy może być przyczyną silnych dolegliwości bólowych. W takich przypadkach aspiruje się płyn z ich wnętrza, by nie uciskały na okoliczne nerwy. Operacyjne usunięcie torbieli można wykonać, gdy pobrana wydzielina okazuje się zabarwiona krwią. Wycina się ją także, gdy szybko wypełnia się ponownie po opróżnieniu. U wielu pań po menopauzie torbiele samoistnie się zmniejszają.
Karolina Solga