Chirovici to pisarz pochodzący z Rumunii, który przypomina człowieka renesansu. Z wykształcenia jest ekonomistą, pracuje m.in. jako dziennikarz, a od pewnego czasu zajmuje się także pisaniem książek. Księga luster to kryminał psychologiczny, który przetłumaczony na język polski trafi do księgarń już 13 marca. Za granicą ta skłaniająca do refleksji książka zyskała status bestsellera. Czy w Polsce powtórzy ten sukces?
Peter Katz jest słynnym agentem literackim, pewnego dnia na jego skrzynkę mailową wpływa kilka rozdziałów manuskryptu. Jego autor, Richard Flynn, dołożył wszelkich starań, aby zainteresować swoją twórczością przedstawiciela wydawnictwa. Peter Katz po zapoznaniu się z próbką powieści dochodzi do wniosku, że nawiązał kontakt z niezwykle obiecującym pisarzem. Richard Flynn bowiem stworzył kryminał oparty na faktach, a tego typu książki cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników i na ogół zyskują status bestsellera.
Historia studenta, który znalazł pracę zmieniającą jego życie
Fragment manuskryptu nosi tytuł Księga luster, w ten sposób autor nawiązuje do problemów z ustaleniem prawdy. Życie bowiem składa się zarówno ze zwierciadeł odbijających rzeczywistość, jak i takich, które ją zafałszowują. Jednym z głównych bohaterów Księgi luster jest sam Richard Flynn. Mężczyzna powraca w swojej książce do wydarzeń z lat 80. XX wieku. W 1987 roku do wynajmowanego przez niego mieszkania wprowadza się Laura. Kobieta od początku go intryguje. Laura jest absolwentką psychologii, która kontynuuje edukację, studiując matematykę. Ma nadzieję, że połączenie tych dwóch nauk pozwoli jej opracować modele zachowań behawioralnych. Richard zdradza nowo poznanej koleżance, że szuka pracy, która pozwoliłaby mu nieco dorobić i tym samym utrzymać się na studiach. Laura postanawia mu pomóc i zapoznaje go z profesorem Josephem Wiederem, który specjalizuje się w psychologii. Richardowi przypada zadanie uporządkowanie księgozbioru naukowca. Praca ta nie tylko wydaje się niezwykle opłacalna, ale przede wszystkim stanowi dla Flynna czystą przyjemność. Mężczyzna marzy bowiem o karierze powieściopisarza, która pozwoli mu zamieszkać w okazałej willi.
Księga luster – kim jest zabójca profesora Wiedera?
Pewnego dnia profesor Wieder zostaje jednak brutalnie zamordowany. Podejrzenie pada na Richarda, który miał motyw – był zazdrosny o Laurę. Okazuje się jednak, że naukowiec wzbudzał sporo kontrowersji i dorobił się wielu wrogów. Pełnił bowiem rolę eksperta orzekającego o poczytalności w procesach sądowych. Mógł tym samym podpaść wielu przestępcom i ich bliskim. Ponadto zagadką pozostają relacje Laury z profesorem Wiederem. Co tak naprawdę łączyło mistrza ze swoją uczennicą? Ciało profesora znalazł mężczyzna, który w przeszłości był sądzony za zabójstwo żony. Wówczas też Derek wezwał pogotowie, znalazłszy zakrwawione ciało małżonki w przedpokoju. Jakby tego było mało, profesor Joseph Wieder pracował nad przełomowym badaniem, które miało zrewolucjonizować psychologię i pomóc w leczeniu traumy m.in. u żołnierzy wracających z frontu. Naukowiec w swoim środowisku nie należał do osób szczególnie lubianych. Czy naraził się któremuś z kolegów z pracy tak bardzo, że ten postanowił się go pozbyć w bestialski sposób?
Peter Katz zaintrygowany fragmentem manuskryptu postanawia wyjaśnić sprawę zabójstwa sprzed lata. Niestety, nie udaje mu się porozmawiać z autorem, Richard Flynn bowiem umiera na raka płuc. Katz nie znajduje też pozostałej części manuskryptu. W związku z tym Peter zatrudnia Johna Kellera, który z kolei kontaktuje się z byłym policjantem cierpiącym na Alzheimera. Czy mężczyznom uda się rozwiązać zagadkę z przeszłości?
Chirovici – mistrz kryminału psychologicznego
Księga luster to świetna powieść kryminalna, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Historia ta skłania czytelnika do refleksji. Czy w ogóle istnieje prawda? Jak to możliwe, że kilka osób widzi to samo wydarzenie w zupełnie inny sposób? Czy można zastąpić prawdziwe wspomnienia własną wersją wydarzeń i na dodatek zrobić to tak, aby uwierzyć w fikcję? Gdzie przebiega granica ludzkiej świadomości? Czy naukowcy powinni mieć prawo przeprowadzać niektóre eksperymenty? Jak pogodzić etykę z koniecznością rozwoju i poszukiwaniem wiedzy? Dlaczego ludziom tak łatwo przychodzi kłamstwo? Jak daleko można się posunąć, aby osiągnąć upragniony cel? Czy oskarżony o poważne przestępstwo po kilku latach może wyjść ze szpitala psychiatrycznego i wieść normalne życie?
Księga luster to jedna z tych powieści, która zmienia nasze spojrzenie na pewne kwestie. Po jej lekturze nic nie będzie już takie samo jak wcześniej. E. O. Chirovici stworzył nie tylko pełny napięcia kryminał, od którego nie sposób się oderwać przed rozwiązaniem tajemnicy śmierci profesora Wiedera, ale też nakreślił wyjątkowe portrety psychologiczne. Księga luster to jedna z lepszych powieści kryminalnych, która pojawiła się na rynku wydawniczym w ostatnim czasie. Dość znacznie różni się od klasyki gatunku, w której kluczową rolę odgrywa proces dedukcji jednego z detektywów. Księga luster zwraca uwagę na relatywizm i problem z ustaleniem prawdy, która na ogół okazuje się dużo bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.
Irmina Cieślik