taka jak ty

Gabriela Gargaś zyskała rzeszę stałych czytelniczek, ponieważ potrafi w prosty sposób ukazać problemy, z którymi boryka się każda z nas.  Jej powieści obyczajowe cechuje realizm, każda z nich skłania czytelnika do refleksji. Gabriela Gargaś udawania, że książka niosąca ze sobą mądrość życiową nie musi być napisana ciężkim, specjalistycznym językiem, którym posługują się tylko nieliczni. Pod koniec marca premierę wydawniczą miała powieść Taka jak ty.  O czym opowiada ta książka?

Taka jak ty, czyli powieść o zwykłych kobietach i ich problemach

Tytuł powieści jest adekwatny do jej zawartości, główna bohaterka jest taka jak ty, na co dzień boryka się z przeciwnościami losu, czasem brakuje jej sił, ale nie poddaje się. Nie może tego uczynić ze względu na dobro swojego dziecka, które cierpi na poważną chorobę.  To historia uśmiechniętej i radosnej kobiety, którą życie wystawiło na ciężką próbę. Choroba dziecka jest bowiem najgorszym, co może spotkać matkę. Determinuje całe jej dotychczasowe życie, zmusza do rezygnacji z  planów.  Karolina, jak każda matka, zadaje sobie pytanie, dlaczego choroba dosięgła właśnie jej dziecko. Nie poprzestaje na poszukiwaniach winnych tego stanu rzeczy, ponieważ nie umie pogodzić się z zaistniałą sytuacją.

Jej przyjaciółka Mariona, z którą Karolina zna się od dziecka, też nie ma łatwego życia. Kobieta zajmuje się wychowywaniem dwóch synów i pracą w domu.  Mariony nie opuszczają rozterki, nieustannie roztrząsa w swojej głowie liczne dylematy. Wiele z czytelniczek odnajdzie w niej siebie. Czyż i nam nie zdarza się zastanawiać, czy prowadzimy szczęśliwe i udane życie?

Szczęśliwe dzieciństwo – czas, do którego chcemy powracać

Mariona i Karolina nie zawsze zmagały się z przeciwnościami losu. Ich dzieciństwo było niezwykle udane. Czytając opis ich zabaw, można odbyć podróż sentymentalną do beztroskich lat.  Z własnego doświadczenia znam nawoływanie mamy pod balkonem. Dzieci wychowane w blokach często rezygnowały z pokonywania schodów na trzecie piętro. Gdy potrzebowały ciepłej kurtki, wołały mamę i prosiły ją o zrzucenie ubrania. Czas wolny spędzało się w grupie rówieśniczej na osiedlu, zajadając się Vibovitem w proszku. Czasem zdarzało się wchodzić na drzewo, aby zerwać trochę owoców. Nikt nie myślał wówczas o ich dokładnym myciu. Śliwki, jabłka czy czereśnie zjadało się tuż po zerwaniu.  Dorośli urządzali imieniny w domu, zapraszali na nich krewnych i przyjaciół. Na stołach królowała sałatka jarzynowa z majonezem, ogórki kiszone i wódka.  Rodzice nie wstydzili się wypić kieliszka alkoholu w towarzystwie dzieci. Nie widzieli  w tym bowiem nic niestosownego. Główna bohaterka z rozrzewnieniem powraca do czasów dzieciństwa. Nic dziwnego, gdy świat wali nam się na głowę, znajdujemy się na życiowym zakręcie i nie wiemy, w którą stronę pójść, powracamy do pięknych wspomnień. To one dają nam siłę i motywację do działania.

Gabriela Gargaś  – mistrzyni powieści obyczajowej

Taka jak ty to powieść obyczajowa poruszająca szereg problemów społecznych, które znamy z autopsji.  Szczęśliwe dzieciństwo spędzone na podwórku koło trzepaka to dziś przeszłość. Współczesne dzieci wolą bawić się w domu na nowej konsoli czy komputerze. Ich relacje z rówieśnikami są płytkie i często sprowadzają się do pytań zadawanych w mediach społecznościowych.  Czy nowy model dzieciństwa okaże się szczęśliwy? Jak współczesne dziesięciolatki będą wspominać swoje dzieciństwo za piętnaście lat?  Czy będzie ono dla nich swego rodzaju pocieszeniem w chwilach zwątpienia? Ile z dziecięcych przyjaźni przetrwa próbę czasu tak jak relacja Karoliny i Mariony? Powieść Taka jak ty to także historia matki, która nie może pogodzić się z chorobą dziecka stanowiącą temat tabu. Dlaczego Karolinie jest tak ciężko zmagać się z codziennością? Czy w trudnych chwilach może liczyć na pomoc męża? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszej powieści Gabrieli Gargaś, która wzrusza i sprawia, że w oku kręci się łza.

Irmina Cieślik