zakażenie wirusem HIV

Mogłoby się wydawać, że na zakażenie wirusem HIV w sposób szczególny są narażeni geje oraz narkomani. Tymczasem, jak pokazuje życie, w grupie ryzyka znajdują się też kobiety. Panie, choć pozostają wierne i rzadko decydują się na niebezpieczne zachowanie seksualne, bardzo często zarażają się wirusem HIV od swojego partnera. Nierzadko jest to pierwszy mężczyzna w ich życiu, ba, nawet mąż. Co sprawia, że kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV?

Seks bez prezerwatywy – kiedy można sobie na niego pozwolić?

Lekarze są zgodni, że pary, które zachowują wierność, a przed rozpoczęciem związku nie były seropozytywne, mogą uprawiać seks bez prezerwatywy. Niestety, każdy z nas może ręczyć jedynie za swoją uczciwość. Kobiety często dochowują wierność, ale ich partnerzy mają z tym nieco większy problem. Tymczasem przygodny seks z koleżanką pracy, który miał miejsce na delegacji, może nie tylko doprowadzić do rozpadu małżeństwa, ale też mieć konsekwencje na całe życie.

Dlaczego kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV?

HIV łatwo przenosi się z mężczyzn na kobiety, ponieważ predysponuje je do tego budowa anatomiczna.  Błona śluzowa pochwy  i szyjki macicy to punkty newralgiczne, niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Z kolei u mężczyzn jedynie niewielka obwódka błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej i wewnętrzna warstwa pod napletkiem stanowią miejsca, przez które wirus HIV może przedostać się do organizmu.

Ponadto w spermie nosiciela wirusa HIV znajdziemy większe stężenie patogenu niż w wydzielinie narządów rodnych kobiety. Nasienie jest wprowadzane do wnętrza organizmu kobiety, ma z nim zatem długotrwały kontakt, co skutkuje większym ryzykiem zakażenia.  Na dodatek panie podczas menstruacji korzystają z tamponów, które mogą prowadzić do otarć narządów płciowych i ich śluzówki, a to z kolei zwiększa ryzyko zakażenia podczas stosunku z nosicielem wirusa HIV.

Stany zapalne dróg rodnych – otwarte wrota dla wirusa HIV

Warto regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania profilaktyczne, ponieważ można w ten sposób wykryć stany zapalne narządów płciowych, które zwiększają ryzyko infekcji intymnej oraz przeniesienia wirusa HIV do organizmu kobiety.

Seks bez zabezpieczenia śmiertelnie niebezpieczny

Warto także pamiętać, iż każdy przygodny seks bez zabezpieczenia może zakończyć się zakażeniem wirusem HIV. Błona dziewicza podobnie jak tabletki antykoncepcyjne nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przed tymi uchronić może tylko prawidłowo założona prezerwatywa, która została zakupiona w sprawdzonym i bezpiecznym miejscu. Unikaj kondomów wystawionych w kioskowej witrynie. Promienie słoneczne i ciepło mogą bowiem uszkadzać lateks.

W obiegowej opinii wciąż pokutuje przekonanie, że seks analny oraz oralny są bezpiecznym rozwiązaniem od klasycznej penetracji. Tymczasem one również może doprowadzić do zakażenia wirusem HIV. Odbyt także wyściela błona śluzowa, przez którą do organizmu mogą przedostać się różnego rodzaju patogeny. Z kolei seks oralny stanowi zagrożenie, gdy w  naszych ustach znajdują się mikroranki, z których istnienia bardzo często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy.

Prezerwatywa – jak ją założyć, by chroniła przed wirusem HIV?

Aby seks był bezpieczny, należy sięgnąć po prezerwatywę. Kondom daje ochronę przed zakażeniem wirusem HIV rzędu 90-95%. Niestety, nie wszyscy potrafią korzystać z prezerwatyw we właściwy sposób, w rezultacie rzeczywista ochrona często jest dużo niższa. Kondom, aby skutecznie chronił przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu w suchym, zacienionym miejscu. Należy chronić go przed działaniem wysokiej temperatury, zgnieceniem czy przebiciem. Zanim przystąpisz do erotycznych igraszek, upewnij się, że prezerwatywa na pewno nie jest przeterminowana. Ona także ma swój termin przydatności, po upływie którego traci swoją moc.  Kondom zakładamy przed penetracją, także taką powierzchowną, po czym zdejmujemy po zakończeniu stosunku. Prezerwatywa nie jest produktem wielokrotnego użytku, dlatego jeśli chcemy uprawiać seks raz jeszcze, musimy założyć nową, a starą wyrzucić do kosza. Kondomom szkodzą substancje oleiste, które występują m.in. w lubrykantach zapewniających odpowiedni poślizg podczas zbliżenia.

Jeśli uprawiasz seks z nosicielem wirusa HIV, a prezerwatywa, która miała cię chronić, pęknie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Szybkie podanie koktajlu leków antyretrowirusowych może uchronić cię przed zakażeniem.

Irmina Cieślik