Nadeszło upragnione lato, na które wszyscy czekali. Noc z 21 na 22 czerwca jest najkrótsza w roku. To Noc Kupały, czyli słowiańskie święto obchodzone z okazji tego letniego przesilenia. Jakie zwyczaje związane są z tym świętem?
Magiczna Noc Kupały
Rozpoczęcie lata to wyjątkowy moment. Za chwilę niektórzy udadzą się na wakacyjny wypoczynek. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda – to wszystko tylko zachęca do błogiego lenistwa. Lato zaczyna się 21 czerwca. Pierwsza letnia noc jest najkrótsza w roku, być może dlatego przypadła do gustu Słowianom, którzy postanowili zamienić ją w wyjątkowe święto. Noc Kupały, zwana także jako Sobótka czy Kupalnocka wywodzi się z dawnej tradycji słowiańskiej. Jest świętem pogańskim, przypadającym na czas przesilenia słonecznego. Kupała, od którego wywodzi się nazwa, był bóstwem miłości, można rzec, że odpowiednikiem Kupidyna. Święto traktowane jest także jak coś w rodzaju mini sabatu, co z pewnością było dziełem chrześcijan, potępiających magiczne obrzędy i zwyczaje.
Święto ognia i wody
Noc Kupały to przede wszystkim święto związane z żywiołami – ogniem i wodą. Jest zakończeniem wiosny, powitaniem lata i kultem miłości, z czym związane są jego tradycyjne obrzędy. Podczas tej wyjątkowej nocy rozpala się ogniska, przez które skaczą uczestnicy rytuałów. Nocna kąpiel w rzece czy jeziorze ma ponoć oczyszczającą moc. Jednym z elementów Nocy Kupały są wianki, które puszcza się na wodzie. Dziewczyny wiją wianki i umieszczają w nich świece. Puszczają je na wodzie, a zadaniem młodzieńców jest złapanie wianku. Gdy ten trafi w ręce chłopca, jego właścicielka zostanie jego żoną – tak interpretowano wróżbę. Z kolei zatonięcie wianka oznaczało rychłą śmierć lub staropanieństwo. W większych miastach do tej pory odbywają się rytuały puszczania na wodzie wianków, co cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób.
Noc pełna miłości
Nie tylko tradycja puszczania wianków jest ściśle związana z miłością. Sam patron najkrótszej letniej nocy mówi o kulcie miłości. Dawniej Słowianie ściśle przestrzegali zakazu seksu przedmałżeńskiego, ale w tę jedną noc w roku mogli oddać się wolnej miłości, wręcz byli do niej zachęcani. Świętowanie miało zapewnić radość, wiele cielesnych przyjemności i pomyślność w przyszłości.
Szukanie kwiatu paproci
To właśnie w noc Kupały wyruszano na poszukiwanie kwiatu paproci. Tylko w tę jedną noc można było dostrzec tajemniczy kwiat, którego ujrzenie zapewniało bogactwo, siłę i mądrość. Młode dziewczęta i chłopcy spacerowali po lasach i mokradłach,by odnaleźć magiczną roślinę. W wielu legendach, także naszych sąsiadów pojawiają się wzmianki o zwyczajach związanych z kwiatem paproci.
Wierząc czy też nie w słowiańskie legendy, z pewnością warto w sposób wyjątkowy spędzić pierwszą noc lata. A kto wie, może dziwnym trafem właśnie tej nocy spotkamy miłość życia lub przeżyjemy piękne chwile w blasku księżyca, szukając kwiatu paproci.
Katarzyna Antos