aterektomia

Problemy związane z układem krążenia są w pierwszej dziesiątce chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szczególnie powszechna staje się miażdżyca, która powoduje problemy z przepływem krwi do wszystkich komórek ciała. Gdy terapia farmakologiczna to za mało, może być konieczne poddanie się aterektomii, czyli zabiegowi udrażniającymi żyły.

Na czym polega aterektomia?

Układ krwionośny czasami potrzebuje wsparcia (zwłaszcza po 50 roku życia). Nie zawsze tabletki wystarczają i potrzebny jest zabieg udrażniający światło naczyń żylnych, czyli aterektomia. Nie jest to zabieg wymagający całkowitego uśpienia ani operacyjnego otwierania dużej części ciała. Jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, najczęściej w miejscu tętnicy udowej oraz bez konieczności nacinania ciała na większym obszarze. Wystarczy nakłucie, które pozwala wprowadzić do żyły cewnik. To właśnie przez cewnik do żyły trafia aterektom, przy pomocy którego usuwa się tzw. blaszkę miażdżycową, zwężającą światło żył i utrudniającą przepływ krwi. Cały zabieg jest kontrolowany przez lekarza na bieżąco przy pomocy fluoroskopowego aparatu rentgenowskiego.

Sposób przygotowania do zabiegu

Aterektomia nie jest robiona „od ręki”. Do jej wykonania potrzebne są odpowiednie przesłanki medyczne oraz przygotowanie pacjenta.

Wykonuje się ją przede wszystkim u osób, u których zdiagnozowano miażdżycę (choroba tętnic obwodowych). Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym częściej odczuwa się efekty niedokrwienia, szczególnie kończyn dolnych. Pojawia się ból, zmiana kolorytu nóg (głównie w obrębie łydek), a z czasem również niedokrwienie i martwica tkanek. Aterektomia pozwala tego uniknąć.

Po postawieniu diagnozy oraz zebraniu dokumentacji niezbędne jest przystąpienie do badań laboratoryjnych. Pozwalają one wykluczyć pacjenta jako osobę narażoną na liczne powikłania lub uszkodzenia nerek.

Przed samą aterektomią pacjent powinien być na czczo przynajmniej przez ostatnie 8 godzin, jednocześnie musi być dobrze nawodniony, co ułatwia przeprowadzenie zabiegu. Co istotne, choć przed jego wykonaniem zalecane jest odstawienie leków, przed sama aterektomią lekarz podaje środki uspokajające oraz przeciwbólowe. Dzięki temu stres oraz obawy związane z leczeniem znacznie się zmniejszają.

Zalety aterektomii

Aterektomii nie stosuje się od razu po zdiagnozowaniu miażdżycy (chyba, że jest w zaawansowanym stadium), jednak jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia problemów tętniczych. Ułatwia przepływ krwi, ratuje kończyny od drętwienia, niedotlenienia oraz martwicy tkanek. Jednak trzeba mieć świadomość, że zabieg nie będzie skuteczny i nie przyniesie długofalowych efektów, jeśli nie zmieni się stylu życia. Dotyczy to przede wszystkim zmiany diety na mniej tłustą, włączenie do codziennego planu aktywności fizycznej oraz zrezygnowania z używek. Tylko wtedy ryzyko nawrotu miażdżycy w ostrej postaci będzie zażegnane. W przeciwnym razie wykonanie zabiegu okazać się może bezcelowe, gdyż choroba szybko wróci, powodując problemy z poprawnym ukrwieniem tkanek.

Karolina Skrzek