menopauza

Pomimo że menopauza jest całkowicie naturalnym okresem w życiu kobiety niesie ze sobą liczne nieprzyjemne objawy. Sprawiają one, że bywa postrzegana jako coś negatywnego oraz uciążliwego. To z tego powodu wiele kobiet uważa, że wraz z menopauzą kończy się najważniejsza część ich życia. Lepiej jednak zobaczyć jaśniejsze strony okresu okołomenopauzalnego i samej menopauzy, dzięki czemu jej przetrwanie będzie znacznie łatwiejsze.

Jak rozpoznać zbliżającą się menopauzę?

Menopauza (przekwitanie) nie jest procesem, który przechodzi szybko, z dnia na dzień ani który skrada się niezauważony. Istnieją liczne objawy pozwalające ocenić, że właśnie wkroczyło się w okres okołomenopauzalny, który zakończy się naturalną niepłodnością (zanikiem miesiączki). Dotyczy on kobiet między 45. a 55. rokiem życia, choć może zacząć się także wcześniej, jeśli ma się do tego predyspozycje genetyczne. W tym przedziale wiekowym rozpoczynają się pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy, choć nie u wszystkich z takim samym nasileniem. Kobiety najczęściej odczuwają nagłe uderzenia gorąca, fale ciepła, które zalewają całe ciało, koncentrując się szczególnie na dekolcie i policzkach. Przyczynia się to do powstania rumieńców oraz zalania ciała potem. To z kolei powoduje dyskomfort oraz wzrost rozdrażnienia, do którego panie w okresie okołomenopauzalnym są wyjątkowo skłonne. Często pojawiają się również problemy z zasypianiem, suchość pochwy, spadek libido, przyrost wagi i problemy z włosami.

Co z miesiączką w okresie okołomenopauzalnym?

Za zmiany zachodzące w organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym odpowiada zmniejszająca się ilość estrogenu wytwarzanego przez jajniki. Zaczynają one wyhamowywać swoją pracę, co wiąże się z niemożnością zajścia w ciążę po przejściu tego okresu. Zanim jajniki całkowicie zakończą swoje funkcje mijają zazwyczaj 2-3 lata, w czasie których miesiączka nie jest już tak regularna jak do tej pory. W wyniku zmian hormonalnych zmienia się jej częstotliwość oraz obfitość. Może pojawiać się zarówno co 3 tygodnie, jak i co 2-3 miesiące, bywa bardzo obfita i bolesna lub skąpa i bezbolesna. W tym okresie kobieta powinna badać się ginekologicznie ze szczególną systematycznością, mając jednak świadomość, że miesiączka nie będzie pojawiać się już co miesiąc, aż w końcu całkowicie zaniknie.

Jak poradzić sobie z okresem okołomenopauzalnym?

Dla wielu kobiet przekwitanie jest trudne i nie mogą pogodzić się z zachodzącymi w ich ciele zmianami. Pomocą może okazać się hormonalna terapia zastępcza, w czasie której przyjmuje się beta estradiol (sztuczna pochodna estrogenu). Reguluje on gospodarkę hormonalną, sprawiając że objawy menopauzy są mniej odczuwalne. Dodatkowo jako swego rodzaju suplementację można spożywać środki z fitoestrogenami (pod kontrolą lekarza) oraz włączyć do jadłospisu soję, która zawiera je zawiera. Fitoestrogeny są bowiem związkami roślinnymi zbliżonymi w działaniu do estrogenów.

Jednocześnie ważne jest zadbanie o siebie w tym szczególnym czasie. Aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne sprawią, że menopauza nie będzie odczuwana tak dotkliwie.

Karolina Skrzek