słodkie życie

Krystyna Mirek to jedna z najpopularniejszych pisarek, jej pełna ciepła powieści napisane piękną polszczyzną przemawiają do serc wielu kobiet. Kilkanaście dni temu na rynku wydawniczym  ukazała się kolejna książka tej wyjątkowo utalentowanej autorki.  Jakie tematy Krystyna Mirek poruszyła w powieści Słodkie życie?

Historia kobiety, która czuje się nieszczęśliwa

Bohaterką powieści Słodkie życie jest Kornelia. Kobieta, pomimo iż ma 30 lat na karku, wciąż mieszka z rodzicami i nie ma żadnego wpływu na swoje życie. Kornelia pracuje jako nauczycielka fizyki w miejscowym liceum. Główna bohaterka nie może liczyć na niczyją sympatię. Koledzy z grona pedagogicznego nienawidzą jej za wyniki, jakie jej uczniowie uzyskują na maturze i w olimpiadach z fizyki. Natomiast uczniom przeszkadza jej upór, z jakim wtłacza im wiedzę do głów.  Rodzice uczniów nie znoszą Kornelii, ponieważ muszą nieustannie odwiedzać szkołę, aby porozmawiać z wychowawczynią swojej pociechy.

Objadanie się jako bunt wymierzony w matkę

Kornelia jest kobietą całkowicie zdominowaną przez matkę, która przejęła kontrolę nad jej życiem kilkadziesiąt lat temu i od tamtej pory nie umie przeciąć pępowiny. Jedyną strefą wolności, w jakiej może poruszać się główna bohaterka, jest dieta. Choć oficjalnie Kornelia od lat zdrowo się odżywia, smutki zajada czekoladkami i batonikami, przez co nieustannie przybywa jej kilogramów. Kobieta nienawidzi swojego ciała, postrzega je bowiem jako niedoskonałe. Uważa, że żaden mężczyzna nie zainteresuje się kobietą z taką nadwagą jak ona, jej obwisłymi piersiami i oponką na brzuchu. Kornelia ma ogromne kompleksy na punkcie swojej tuszy, mimo to nie potrafi rozstać się ze słodyczami.  Jednocześnie główna bohaterka jest istotą spragnioną prawdziwej, szalonej miłości. Czy uda jej się ją przeżyć?

Słodkie życie, czyli nieposkromiona miłość Kornelii do ciastek

Kornelię poznajemy, gdy budzi się i spostrzega, że od kilku godzin powinna być w pracy. Aby nie otrzymać zwolnienia czy nagany, udaje się do ginekologa, któremu uskarża się na silny ból brzucha. Specjalista wykonuje badania, w wyniku których stwierdza, że Kornelia kwalifikuje  się do leczenia szpitalnego. Jej życie i zdrowie może znajdować się w stanie zagrożenia. Kornelia jest przerażona słowami lekarza. Nie chce bowiem umierać, nie doświadczywszy miłości, dalekich podróży i tych wszystkich małych przyjemności, z których składa się życie.  Po przyjeździe do domu Kornelia zamiast spakować się do szpitala, piecze ciastka. To zawsze ją uspokaja, ponadto ma ku temu wyjątkową okazję. W końcu nikogo nie ma w domu. Nie stoi nad nią matka, która wtrąca się do każdej sfery życia dorosłej już córki.

Krystyna Mirek – mistrzyni opowiadania o problemach w przystępny sposób

Co dolega Kornelii? Czy kobiecie uda się znaleźć miłość i stawić czoła matce-despotce? Jak główna bohaterka poradzi sobie z nadprogramowymi kilogramami – zaakceptuje swoje ciało, czy przejdzie na dietę? Czy  uda jej się zyskać sympatię współpracowników i uczniów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w pełnej ciepła powieści Krystyny Mirek pt. Słodkie życieWspomniana powieść, choć poruszono w niej trudne tematy takie jak nieumiejętność odcięcia pępowiny, uległość, brak akceptacji dla własnego ciała, została napisana w lekki i przystępny sposób. W tym właśnie tkwi magia twórczości Krystyny Mirek. Autorka posiada rzadki dar opowiadania w prosty i pogodny sposób  o trudnościach, na jakie napotykamy w codziennym życiu.

Magdalena Kukurowska