Przyjaźń nierzadko jest ważniejsza i cenniejsza od miłości. Jak zapewne zauważyłaś, faceci przychodzą i odchodzą, niektórzy pozostawiają po sobie jedynie przykre wspomnienia, a przyjaciele wciąż dzielą z tobą radości i smutki. Prawdziwa przyjaźń może przetrwać naprawdę wiele, niemniej trzeba ją pielęgnować. Jeśli nie zadbamy o relacje międzyludzkie to nie przetrwają one zbyt długo. Jak pielęgnować przyjaźń, aby przetrwała długie lata?
Regularne spotkania
Nie da się zbudować nawet koleżeńskiej relacji, jeśli mamy ze sobą jedynie kontakt SMS-owy. Jeśli chcesz, aby znajomość przerodziła się w przyjaźń na długie lata, musisz jej poświęcić trochę czasu. Regularne spotkania wzmacniają więź, która was łączy. Nie można zatem ograniczać się do wymiany wiadomości na Messengerze i rozmów telefonicznych. Owszem, nowoczesne technologie znacznie ułatwiają nam życie, ale nigdy nie zastąpią szczerej rozmowy, wspólnych żartów sytuacyjnych, gdy siedzimy twarzą w twarz. Regularne spotkania to konieczność, jeśli chcesz z kimś stworzyć kumpelską relację. Możecie razem wyjść na piwo, na spacer, do kina lub pojechać do lasu. Ważne, abyście spędzali razem czas tak często, jak to tylko możliwe. Spotkanie raz w miesiącu to za mało, gdy chcesz z kimś stworzyć przyjacielską relację.
Zainteresowanie sprawami drugiej osoby
Prawdziwy przyjaciel interesuje się sprawami drugiej osoby. Pisze SMS-y, pyta o nasze samopoczucie i zdrowie. Interesuje się tym, czy nasze auto zostało naprawione i jak poradziliśmy sobie podczas prezentacji dla szefa. Zainteresowanie sprawami drugiej osoby to naturalna rzecz w przypadku przyjaciół. Jeśli twoja znajoma w ogóle nie wyraża zainteresowania twoimi problemami, to znaczy, że nie jest nawet twoją bliską koleżanką, a co dopiero przyjaciółką. Przyjaźń to wyjątkowa relacja, która polega m.in. na tym, że ludzie troszczą się o siebie nawzajem, choć nie mają w tym żadnego interesu.
Wsparcie w trudnych chwilach
Prawdziwy przyjaciel okaże ci wsparcie w trudnych chwilach. Gdy się rozchorujesz, zapyta cię, czy coś ci kupić lub przywieźć. Gdy wylądujesz w szpitalu, będzie regularnie pisał, martwiąc się o ciebie. Gdy popsujesz samochód, zapyta, czy już go naprawiłeś. Wsparcie w trudnych chwilach to cecha, po której rozpoznasz prawdziwego przyjaciela. Niektórzy ludzie deklarują, że są w stanie wiele poświęcić dla drugiej osoby, a gdy przychodzi co do czego, to okazuje się, że mają w głębokim poważaniu, jak się czuje po wypadku czy poważnym zabiegu.
Dzielenie się drobnymi radościami
Prawdziwy przyjaciel to ktoś, z kim dzielimy nasze radości. To do niego dzwonimy, gdy dostaniemy w pracy awans lub podwyżkę. To jemu opowiadamy o tym, że właśnie się zakochałyśmy, świetnie zatańczyłyśmy salsę etc. To jemu mówimy o wszystkich miłych rzeczach, które spotkały nas w ciągu dnia.
Wspólna zabawa
Prawdziwy przyjaciel to także ktoś, z kim świetnie się bawimy. Nie musi to od razu wyznaczać imprezowania do białego rana. Chodzi o wspólne poczucie humoru i żarty sytuacyjne, które na zawsze pozostają w naszej pamięci. Nigdy nie zapomnisz, jak twój przyjaciel postanowił nalać ci do szklanki olej słonecznikowy zamiast wody niegazowanej;)
Magdalena Kukurowska