Cholesterol to związek chemiczny niezbędny do budowy komórek ludzkiego organizmu, a także produkcji witaminy D3 i hormonów. Rozróżnia się jego dwa rodzaje: HDL (“dobry cholesterol” i LDL (“zły cholesterol”), których odpowiedni poziom zapewnia zdrowe życie.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to organiczny związek chemiczny. Powstaje w organizmie człowieka (głównie w wątrobie) i jest niezbędny do jego prawidłowego działania. Częściowo dostarcza się go wraz z pożywieniem. Pełni rolę budulca hormonów oraz odgrywa i rolę w syntezie hormonów (m.in. progesteronu, estrogenów i testosteronu) oraz witaminy D3. Cholesterol znajduje się w błonach komórek nerwowych mózgu i wpływa na ich przewodnictwo. Znane są jego dwa rodzaje: LDL (tzw. zły cholesterol) i HDL (zwany dobrym cholesterolem). Norma cholesterolu całkowitego to mniej niż 190 mg/dl. LDL powinien wynosić poniżej 115 mg/dl, natomiast HDL powyżej 40 mg/dl u mężczyzn i więcej niż 45 mg/dl u kobiet. W badaniach oznacza się także ilość trójglicerydów. Ich norma to nie więcej niż 150 mg/dl. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko zawału serca, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu. Aby obniżyć wchłanianie go z pożywienia, można sięgnąć po preparat z chitozanem, np. Calominal.
Cholesterol LDL i HDL
Cholesterol LDL i HDL różnią się budową i wpływem na zdrowie człowieka. “Dobry cholesterol” składa się z lipoprotein o dużej gęstości i odpowiada za wiązanie zbędnego cholesterolu i jego transport do wątroby. Tam jest magazynowany lub wydalany z organizmu. Badanie HDL należy przeprowadzać kontrolnie, raz w roku. Pozwala to określić ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego i choroby niedokrwiennej serca. Korzystne wyniki to takie, kiedy poziom HDL jest wysoki, a LDL – niski. Świadczy to o małym prawdopodobieństwie rozwoju zawału, udaru i miażdżycy. Takie porównanie jest o wiele bardziej miarodajne niż wnioskowanie na podstawie wielkości stężenia cholesterolu całkowitego. LDL składa się natomiast z lipoprotein o niewielkiej gęstości. Przenosi on cholesterol z wątroby do komórek organizmu. Zbyt wysoki poziom “złego cholesterolu” zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia. LDL sprawia, że ściany tętnic ulegają uszkodzeniu, a to powoduje tworzenie się blaszek miażdżycowych. Skutkiem ich powstania jest zmniejszenia światła naczyń krwionośnych. Na poziom “złego cholesterolu” mają wpływ: dieta, aktywność fizyczna lub jej brak, a także długotrwały stres bądź skłonności genetyczne.
Tekst partnera