Zgaga należy do najpowszechniejszych dolegliwości, nękających ludzi w każdym wieku i o różnym stanie zdrowia. Jest doskonale znana zwłaszcza osobom chorującym na refluks, ale dotyka praktycznie wszystkich i trudno znaleźć osobę, która nigdy nie doświadczyłaby objawów zgagi. Tymczasem z problemem tym wcale nie trzeba się męczyć, gdyż można albo mu zapobiegać, albo szybko i skutecznie go leczyć. Ważne jest tylko, by w obu tych sytuacjach wybrać odpowiednie sposoby działania.
Co można zrobić, by nie dopuścić do zgagi?
Niestety trudność w tej kwestii polega na tym, że jest bardzo wiele czynników, które wywołują zgagę. Najczęściej jednak występują takie jak: spożywanie ciężkich, tłustych potraw oraz pokarmów znanych z wywoływania objawów zgagi, jedzenie w pośpiechu i nieregularność posiłków. Takie czynniki dość łatwo można wyeliminować. Poza tym bardzo ważne jest, by nie schylać się i nie oddawać się aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku, gdyż prowadzi to do mechanicznego przesuwania się treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Powodem zgagi jest też często spożywanie dużych ilości pokarmu w dużych odstępach czasu, należy więc stosować się do złotej zasady dietetyków, która mówi, by spożywać 5 posiłków dziennie, co 2 godziny.
W przypadku wymienionych czynników wywołujących zgagę już nieznaczne modyfikacje mogą sprawić, że przykre objawy nie będą się pojawiać. Warto też ograniczyć używki, a najlepiej unikać papierosów i alkoholu, kawy zaś pijać jak najmniej. A co robić, kiedy nie uda się zapobiec zgadze?
Skuteczne sposoby na leczenie zgagi
Powszechność zgagi powoduje, że znanych jest na nią wiele sposobów, tak naprawdę jednak niektóre z nich są powielanymi stereotypami i kompletnie nie działają, jak w przypadku triku polegającego na piciu wody. Również picie mleka niewiele pomoże, a nawet może zaszkodzić, gdyż mleko wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Zamiast więc uciekać się do takich ludowych metod o wątpliwej skuteczności, lepiej od razu sięgnąć po skuteczny lek na zgagę z apteki. Jest to bardzo ważne nie tylko dla komfortu, choć na tym skupia się większość osób. Usuwanie objawów i przyczyny zgagi pozwala ustrzec się jej groźnych powikłań, a są one bardziej niebezpieczne niż można przypuszczać, zwłaszcza gdy zgaga jest częsta. Obecność kwasu solnego w przełyku, co odpowiedzialne jest za charakterystyczne pieczenie, nie jest sytuacją normalną ani tym bardziej dobrą i może prowadzić do zmian w nabłonku przełyku. Kiedy sytuacja taka ma miejsce często, konsekwencją może być nawet nowotwór, zgagi więc nigdy nie można bagatelizować.
Czytaj więcej na temat zgagi i jej leczenia na stronie www.controloccontrol.pl
Tekst partnera