dysfagia

Jedzenie jest jedną z tych czynności, która warunkuje nasze życie. Innymi słowy – jeść trzeba. Problem zaczyna się w momencie, gdy pojawią się kłopoty z przełykaniem. Czasem mogą one być tak poważne, że całkowicie uniemożliwią przyjmowanie pokarmów i płynów.

Dysfagia – zaburzenia przełykania – objawy

Początkowe objawy dysfagii zazwyczaj są niewinne i nie zwiastują poważnych problemów. Łatwo je zlekceważyć i przeoczyć. Jednak jeśli zdarzają się stosunkowo często, warto bacznie obserwować swój organizm. O początkach choroby świadczy bowiem nie tylko jakość symptomów, ale też ich ilość.

Chrypka – za jej przyczynę najczęściej obwinia się wirusa atakującego dolne drogi oddechowe. Chrypa charakterystyczna jest też dla palaczy i miłośników zbyt dużej ilości napojów alkoholowych. Może być też pierwszym sygnałem rozwijającego się nowotworu gardła, krtani lub przełyku. Choroba nowotworowa tych okolic jest bezpośrednią przyczyną dysfagii.

Zgaga – na ogół związana jest z chorobą refluksową przełyku i gardła. Uczucie palenia i pieczenia w gardle bardzo często jest początkiem dysfagii. Powód? Powracająca treść żołądka wywołuje silne odruchy wymiotne, które utrudniają przełykanie. Przy zgadze może pojawić się także kaszel, który również uważany jest za jeden z pierwszych objawów dysfagii.

Czkawka – pojedyncza nie jest niczym szczególnym. Jednak jeśli pojawia się kilkanaście razy dziennie i najczęściej towarzyszy posiłkom, jest powodem do niepokoju.

Ból przy przełykaniu – najczęściej kojarzony jest z anginą, ale jego podłoże może mieć charakter nowotworowy, w którego efekcie pojawia się dysfagia.

O ile objawy początkowe traktowane są jako drobne dolegliwości, to już spadek masy ciała, całkowita lub częściowa utrata apetytu, znacznie dłuższy czas spożywania posiłków, częste zachłystywanie się powinny być impulsem do kontaktu z lekarzem.

Leczenie dysfagii

Ponieważ dysfagia nie jest samodzielną chorobą, ale niejako skutkiem ubocznym innych chorób, jej leczenie polega na ustaleniu i usunięciu przyczyny. Diagnostyka może być utrudniona, ponieważ dysfagię łatwo pomylić z innymi, bardziej popularnymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, by osoba odczuwająca problemy z przełykaniem, starała się zapamiętywać lub zapisywać wszystkie, nawet pozornie błahe objawy. Pozwoli to lekarzowi na szybsze postawienie prawidłowej diagnozy. Nie powinno się bagatelizować żadnych objawów.

W postawieniu poprawnej diagnozy pomocne są badania pozwalające prześledzić stan przełyku na całej jego długości.

Dysfagia może mieć także związek ze stanami lękowymi i depresją. W takim przypadku w ramach leczenia niezbędna będzie psychoterapia. Jednak przed podjęciem leczenia psychiatrycznego trzeba wykluczyć wszystkie inne możliwości.

Dieta wspierająca leczenie dysfagii

Problemy z przełykaniem, krztuszenie się, odruchy wymiotne to najczęstsze objawy dysfagii, które wiążą się z utratą apetytu i niechęcią do jedzenia. Tymczasem osoba chora powinna w dwójnasób dbać o prawidłową dietę, bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Jeśli dysfagia nie wiąże się z chorobą żołądka i koniecznością zachowania ścisłej diety, chory powinien jeść to, co do tej pory, jednak konsystencja pokarmów powinna być półpłynna lub płynna. Optymalnie przygotowane pokarmy są gotowe do połknięcia bez konieczności gryzienia i długiego żucia. Warto też zapoznać się z artykułem: Żywienie medyczne sposobem na uzupełnienie diety w czasie choroby.

Tekst partnera