drogi do wolności iskra

Stanisław Krzemiński to producent i reżyser filmowy, który jest ojcem popularnej aktorki młodego pokolenia, Julii Rosnowskiej. Znalezione pamiętniki jego matki były inspiracją do pracy nad serialem telewizyjnym „Drogi wolności” i cyklem powieściowym „Drogi do wolności”. Nakładem Społecznego Instytutu Znak 18 czerwca ukazał się jego pierwszy tom pt. Iskra. Całość oparta jest o historię krakowskiej rodziny Biernackich. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

 

Historia trzech sióstr, założycielek tygodnika Iskry

W powieści Drogi do wolności. Iskra ukazano losy trzech sióstr: Maryni, Aliny i „Lali”. Kobiety są wyzwolone jak na swoje czasy i pod koniec I wojny światowej decydują się założyć tygodnik Iskra. Jego pierwszy numer ukazał się w Krakowie 11 listopada 1918 roku, czyli w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Choć historia ukazana w powieści Drogi do wolności. Iskra jest fikcyjna, to autora książki, Stanisława Krzemińskiego zainspirowały do całego projektu pamiętniki jego matki. Z okazji stulecia urodzin mamy, wydał je własnym sumptem wraz z rodzeństwem dla wąskiego kręgu rodziny i przyjaciół. Opracowywanie tej książki było dla autora okazją do wejścia w świat dawno miniony i zaowocowało pomysłem serialu telewizyjnego „Drogi wolności”, a potem cyklu powieściowego „Drogi do wolności”, którego pierwszy tom trafia właśnie na półki księgarń.

Emancypacja kobiet w powojennym Krakowie

Historia sióstr Biernackich rozpoczyna się przed wybuchem I wojny światowej. Czytelnicy mogą towarzyszyć młodym dziewczynom podczas podejmowania ich pierwszych życiowych wyborów. Widzimy, jak Alina, „Lala” oraz Marynia dojrzewają, zakochują się, tworzą własne plany.

Drogi do wolności. Iskra – książka z historią w tle

Choć powieść Drogi do wolności. Iskra to książka z historią i polityką w tle, to nie one są tutaj najważniejsze. Główną rolę odgrywają bowiem relacje międzyludzkie i relacje między bohaterami. To książka o emocjach i emancypacji, której akcja rozgrywa się w malowniczym Krakowie. Powieść pisana jest na bazie scenariuszy Joanny Wojdowicz, na podstawie których powstaje właśnie 13-odcinkowy serial, który będzie można zobaczyć jesienią. W rolę „Lali”, której zdjęcie widnieje na okładce książki, wciela się córka autora występująca pod pseudonimem Julia Rosnowska. Jest to panieńskie nazwisko Wandy Krzemińskiej – matki autora, a babci Julii.