Opryszczka to problem, który dotyka wielu z nas. Piekące lub lekko mrowiące pęcherzyki pojawiające się na ustach są nie tylko nielubiane ze względu na mało estetyczny wygląd, ale w dodatku powikłania występujące po ujawnieniu się opryszczki mogą być trudne do leczenia i groźne, szczególnie dla kobiet w ciąży. Warto więc wiedzieć, jak powstaje opryszczka wargowa i jak można jej zapobiegać oraz leczyć.
Lekarze szacują, że wirusem opryszczki, czyli HSV1 zarażonych może być niemal 80% społeczeństwa. Choroba ta, nazywana także zimnem, febrą czy skwarką, przenosi się wyjątkowo łatwo, drogą kropelkową. Pęcherzyki powstające na ustach, zwłaszcza przez pierwsze trzy dni zawierają wyjątkowo dużą liczbę wirusów. Można się nimi zarazić całując się z osobą, u której występuje opryszczka, ale też pijąc z tego samego kubka czy jedząc cokolwiek tym samym widelcem. Wirus przenoszony jest najczęściej w dzieciństwie, kiedy nie jesteśmy kompletnie świadomi, jak powstaje opryszczka i występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Do tej pory nie wiadomo dlaczego u niektórych osób opryszczka przez całe życie może mieć postać utajoną, a inni cierpią z powodu występowania jej 3-4 razy do roku. Wirusa HSV1 nie można się pozbyć, zagnieżdża się on bowiem w naszych komórkach nerwowych, a podrażniony, rozpoczyna proces namnażania się, wywołującego stan zapalny i pojawianie się nieestetycznych pęcherzyków.
Wiedząc, jak powstaje opryszczka, nie możemy oczywiście uniknąć jej występowania, jeśli wirus za nią odpowiedzialny kryje się w organizmie. Można jednak próbować łagodzić jej objawy i przyspieszać proces gojenia się pęcherzyków na ustach. Wśród znanych od lat domowych sposobów na opryszczkę polecane jest zwłaszcza używanie miodu, który ma naturalne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne; olejku z drzewa herbacianego, czosnku, melisy, a także goździków. Wszystkie te dary natury są bogate w antyoksydanty i mają działanie łagodzące dokuczliwe objawy opryszczki, jak zaczerwienienie czy swędzenie i ból w miejscach pojawiania się pęcherzyków.
Skutecznym środkiem przyspieszającym leczenie opryszczki są również dostępne w aptece bez recepty plastry www.COMPEED.pl, leczące to schorzenie w każdym etapie jego rozwoju. Skutecznie łagodzą one mrowienie, świąd, pieczenie i ból, a w dodatku powodują, że mało estetyczne pęcherzyki stają się niemal niewidoczne. Tworząc higieniczną tarczę przed czynnikami z zewnątrz, plastry COMPEED umożliwiają szybkie leczenie dokuczliwego problemu i powrót do zdrowia.
Tekst sponsorowany