Przekwitanie to szczególny okres w życiu kobiety, zmiany, jakie dokonują się w jej gospodarce hormonalnej, nierzadko wpływają na jej samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Oczywiście nie wszystkie panie w wieku okołomenopauzalnym odczuwają dyskomfort. Różni się on też stopniem nasilenia i wynika z innych objawów przekwitania. Jedne panie skarżą się na uderzenia gorąca, drugie na huśtawki nastroju, a u trzecich występują obydwa wyżej wspomniane symptomy. W związku z tym, iż nie wszystkie kobiety w wieku okołomenopauzalnym mogą lub chcą stosować hormonalną terapię zastępczą, nieustannie poszukuje się innych, alternatywnych rozwiązań. Jak pozbyć się uderzeń gorąca w naturalny sposób?
Skąd się biorą uciążliwe objawy przekwitania?
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, jednak zanim ona nastąpi, dość często pojawiają się dokuczliwe objawy charakterystyczne dla przekwitania. Wśród występujących najczęściej wymienia się uderzenia gorąca, zlewne poty, huśtawki nastroju, problemy z zasypianiem i koncentracją. W pewnym wieku czynność jajników zaczyna stopniowo wygasać. W tych narządach płciowych nie tylko co miesiąc dojrzewa jedna komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia, pełnią one też rolę narządów endokrynnych. Oznacza to, iż jajniki wytwarzają żeńskie hormony płciowe: estrogeny i gestageny, do których zaliczamy m.in. progesteron.
Gdy w pewnym wieku stężenie estrogenów w organizmie ulega obniżeniu, pojawiają się dokuczliwe objawy menopauzy. Wynika to z faktu, iż receptory estrogenowe występują w różnych komórkach organizmu, nierzadko niezwiązanych z układem rozrodczym. Naukowcy odkryli je m.in. w podwzgórzu, w którym mieści się ośrodek termoregulacji organizmu. W rezultacie niedostateczna podaż estrogenów, z którą mamy do czynienia w okresie okołomenopauzalnym, prowadzi do uderzeń gorąca i zlewnych potów. Niedobór żeńskich hormonów płciowych może też negatywnie rzutować na samopoczucie pań, manifestując się m.in. wahaniem nastroju.
Zalety i wady hormonalnej terapii zastępczej
Zauważono, iż dostarczając estrogeny z zewnątrz, można złagodzić dokuczliwe objawy przekwitania. Poczynione obserwacje przyczyniły się do opracowania hormonalnej terapii zastępczej. Polega ona na przyjmowaniu syntetycznych estrogenów przepisanych przez ginekologa. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować HTZ. Wśród przeciwwskazań do hormonalnej terapii zastępczej wymienia się m.in. krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie oraz choroby nowotworowe narządów płciowych i piersi stwierdzone w wywiadzie lekarskim. W związku z tym wiele pań jest zmuszonych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
Fitoestrogeny – naturalny sposób na złagodzenie objawów menopauzy
Odkryto, iż niektóre rośliny zawierają substancje, które swoją budową strukturalną przypominają żeńskie estrogeny. Związki te określono mianem fitoestrogenów. Ich regularne przyjmowanie przyczynia się do redukcji uciążliwych objawów przekwitania takich jak uderzenia gorąca, zlewne poty czy huśtawki nastroju. Istnieje kilka rodzajów fitoestrogenów, do najpopularniejszych zaliczamy izoflawony sojowe i lignany lniane.
Jak działa Ligunin® TERMOSTOP?
Przykładem produktu zawierającego fitoestrogeny jest Ligunin® TERMOSTOP. W jego składzie znajdziemy lignany lniane oraz ekstrakt z szyszek chmielu standaryzowany na zawartość 8-prenylnaringeniny. Związek ten pod względem budowy strukturalnej jest podobny do żeńskich estrogenów. Z kolei ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego przyczynia się do redukcji uciążliwych objawów przekwitania takich jak uderzenia gorąca, niepokój, rozdrażnienie i nocne poty. Natomiast lignany lniane to fitoestrogeny uzyskane z siemienia lnianego, które odpowiadają za regulację hormonów płciowych w organizmie kobiety. W związku z tym, iż lignany lniane także wykazują powinowactwo do receptorów estrogenowych, wpływają korzystnie na procesy fizjologiczne zależne od estrogenów. Zarówno chmiel zwyczajny, jak i lignany lniane posiadają właściwości antyoksydacyjne, oznacza to, iż zapobiegają powstawaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek.
Suplement diety Ligunin® TERMOSTOP należy przyjmować zgodnie ze schematem: 2 kapsułki dziennie po posiłku. Jedno opakowanie produktu zawiera 60 kapsułek pozwalających na przeprowadzenie miesięcznej kuracji.
Więcej informacji nt. produktu Ligunin® TERMOSTOP znajdziesz na stronie internetowej.
Tekst partnera