aktywnosc-fizyczna-a-cisnienie-krwi

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej cywilizacji. To bezpośredni czynnik ryzyka wielu chorób, które w ostatnich dziesięcioleciach doprowadzają do ogromnej ilości zgonów ludzi na całym świecie. Nadciśnienie tętnicze jest obok palenia papierosów i hiperlipidemii jednym z trzech najważniejszych niezależnych czynników ryzyka choroby wieńcowej – pierwszej co do częstości przyczyny zgonów w Polsce.

Podczas wysiłku fizycznego

Ciśnienie skurczowe wzrasta nawet do 200 mmHg. Natomiast ciśnienie rozkurczowe nie zmienia się podczas wysiłku lub wzrasta w niewielkim stopniu. Jego wzrost do wartości 110 mmHg jest sygnałem do natychmiastowego zaprzestania wysiłku.

Za pomocą regularnej aktywności fizycznej można obniżyć ciśnienie krwi i doprowadzić do jego normalizacji. Za pomocą ćwiczeń pośrednio wpływa się na obniżenie niebezpiecznie wysokiego ciśnienia krwi, również poprzez obniżenie masy ciała.

Jeżeli chcemy przeciwdziałać nadciśnieniu ćwiczeniami ruchowymi należy trzymać się poniższych zasad:

  • Jeżeli w spoczynku nasze ciśnienie przekracza wartości 160/105 – nie należy podejmować wysiłku fizycznego, chyba, że lekarz obniży nam ciśnienie za pomocą leków poniżej tej granicy i zezwoli nam na ćwiczenia.
  • Należy unikać wysiłków o dużej intensywności, najlepsze są wysiłki powodujące niewielkie zmęczenie, za to długo trwające, np. marsz, spacer, trucht zamiast bieg – wszystko zależy od poziomu naszej sprawności i wydolności fizycznej.

dr Paweł F. Nowak