Z wiekiem u mężczyzn maleje ilość testosteronu. Wraz z obniżeniem poziomu tego ważnego, męskiego hormonu, obniża sie zarówno libido, jak i sprawność seksualna mężczyzn
Aby łagodzić objawy andropauzy zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która ma na celu zwiększenie ilości testosteronu we krwi. Wpływa to na polepszenie życia seksualnego.
Jednak nie tylko spadek męskiego hormonu powoduje kłopoty z impotencją. Często są one wywołane różnymi chorobami (takimi jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie), długotrwałym stosowaniem różnych leków, zabiegami chirurgicznymi związanymi z rakiem prostaty.
Dodatkowo może pojawić się lęk przed niemożnością usatysfakcjonowania partnerki, brakiem wzwodu, zmęczeniem w trakcie stosunku. Mężczyzna może wycofywać się z interakcji seksualnych, co kobieta mylnie odbiera jako spadek zainteresowania ze strony męża.
Mężczyźni nie lubią się przyznawać, że tam na dole coś nie gra, gdyż w naszej kulturze męskość jest silnie związana z wielkością członka, umiejętnościami w łóżku – ogólnie od strefy seksualnej, w której mężczyzna musi odgrywać dominująca rolę. Problem męskiego libido wymaga od kobiety delikatności i cierpliwości.
Aby poprawić komfort życia seksualnego można zastosować różne środki farmakologiczne. Należy jednak pamiętać, że dobrać je powinien lekarz. Warto także wspólnie z partnerem udać się do seksuologa.
Anna Ś+JPR