Nasz organizm to ogromny system powiązanych ze sobą narządów i receptorów. Wielu uzdrowicieli nazywa stopy drugim sercem człowieka. Wynika to z powiązania podbicia ze wszystkimi prawie częściami naszego ciała. Poprzez precyzyjne uciskanie właściwego punktu na stopie można więc oddziaływać na powiązany z nim organ. Takimi właśnie zależnościami zajmuje się akupresura.
Akupresura stóp, zwana inaczej refleksologią, znana była i praktykowana jeszcze przed naszą erą. Istnieją dowody na to, że w Chinach stosowano ją nawet pięć tysięcy lat temu. Również w Indiach i Egipcie znaleziono potwierdzenie, że w lecznictwie stosowano uciskanie pewnych miejsc na stopie w celach zdrowotnych. Nawet w Biblii możemy zauważyć specjalną symbolikę rytuałów obmywania, namaszczania czy całowania stóp.
Refleksologia funkcjonuje zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym. Celem jej jest wprowadzenie organizmu w stan głębokiego relaksu oraz uaktywnienie procesów samoleczenia, by w ten sposób przywrócić nam harmonię. Jest skutecznym sposobem na zwalczenie stresu, bólu głowy i kręgosłupa, ułatwiając ponadto funkcjonowanie ciężko chorym osobom. W*edług specjalistów masaż stóp oczyszcza z toksyn organizm ludzki.* Pobudzenie zakończeń nerwowych na stopach usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, pracę serca i układu krwionośnego, pracę wątroby, nerek i wszystkich narządów wewnętrznych.
Oto ilustracja obszarów powiązań receptorów na stopach z innymi częściami ciała:
Metoda ta może też pomóc wykryć schorzenie. Bolesny, wrażliwy punkt na stopie informuje nas o zaburzeniu przepływu energii w części odpowiadającej danej strefie. Jeśli któryś z organów lub układów niedomaga, odczuwamy w tym obszarze podczas masowania ból, a czasem nawet fizyczną nieprawidłowość (zgrubienie, zaczerwienienie). Badając palcami ów punkt można również stwierdzić jak zaawansowana jest dolegliwość. Im mocniej podczas masażu boli, tym bardziej uszkodzona jest odpowiadająca danemu receptorowi część ciała.
Aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa masażu stóp, warto zwrócić się do specjalisty – refleksologa, który wie dokładnie jak masować i które obszary stóp trzeba pobudzić, by nam ulżyć. Mając jednak podstawową wiedzę na temat mapy stóp, również w zaciszu domowym możemy w ten sposób się relaksować.
A. Złotkowska