alergia-na-kosmetyki

Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nie mamy nawet pojęcia. Jak rozpoznać, że kosmetyk nas uczula? Jak wybierać kosmetyki, gdy wiemy, że mamy skłonności do uczuleń?

Co może być przyczyną reakcji alergicznej na kosmetyki?

Nie tylko skład produktu może stać się powodem uczulenia, mogą za tym stać również nieodpowiednie warunki jego produkcji oraz złe dobranie kremu do rodzaju skóry. Z grupy produktów upiększających, podrażnienia powodują głównie lakiery przeznaczone do paznokci i do włosów, farby do włosów (głównie te zawierające utleniacze oraz amoniak), płyny do trwałej ondulacji, szampony, mydła, środki higieny intymnej, a nawet tusze do rzęs. Osoby o skórze wrażliwej powinny ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy oraz kwasy owocowe. Alergie i podrażnienia może powodować również lanolina oraz tzw. oleje mineralne, które są pochodnymi ropy naftowej.

Tych ostatnich należy wystrzegać się nie tylko dlatego, że zanieczyszczają środowisko, gdyż nie ulegają biodegradacji, ale przede wszystkim z powodu powierzchowności ich działania. Olej mineralny wszak wcale nie odżywia skóry, a jedynie osadza się na niej w postaci nieprzepuszczającej powietrze warstwy, co powoduje złudne wrażenie gładkości.

Mając świadomość, że bogate w składniki produkty nie trafiają do osób ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń, coraz więcej firm kosmetycznych decyduje się wypuszczać serie hipoalergiczne. W tego rodzaju produktach nie stosuje się substancji zapachowych, barwników, konserwantów czy stabilizatorów, ograniczając maksymalnie bazę kosmetyku do składu, który jest niezbędny, by dany krem czy balsam miał pozytywne działanie dla skóry.

A. Złotkowska