Alergia pokarmowa obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, na które cierpi coraz więcej osób. To pewnego rodzaju nadwrażliwość organizmu na zetknięcie się z alergenem, która wywołuje patologiczne reakcje. Pierwsze nietolerancję pokarmowe objawiają się u noworodków, zaraz po odstawieniu mleka matki. W tym przypadku najczęstszymi objawami są wysypka, wymioty, biegunki oraz uporczywe ulewanie. Alergie pokarmowe mogą pojawić się również w późniejszym wieku, zwłaszcza w okresie dojrzewania lub menopauzy. Głównie wynikają z predyspozycji genetycznych, chociaż nie zawsze czynniki genetyczne są głównym determinantem tejże dolegliwości. Wiele naukowców twierdzi, że zachorowania na alergie pokarmową mają związek z zanieczyszczeniem środowiska, postępem cywilizacyjnym, stosowaniem dużej ilości leków i detergentów, a także spożywaniem nadmiernej ilości żywności przetworzonej.
Rodzaje alergii pokarmowej
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje alergii pokarmowej – alergię IgG – zależną oraz alergię IgE – zależną. Podstawową różnicą pomiędzy obydwoma alergiami jest szybkość reakcji, w przypadku alergii IgE-zależnej reakcja organizmu na alergen jest natychmiastowa, natomiast jeśli chodzi o alergię IgG-zależną mamy do czynienia ze znacznym opóźnieniem, objawy są nieswoiste i występują po dłuższym czasie. Alergia IgE-zależna może być wziewna, pokarmowa lub kontaktowa. W tym przypadku często pacjent samodzielnie potrafi stwierdzić, jaki alergen go uczula. Alergia opóźniona, czyli IgG-zależna jest zdecydowanie trudniejsza do zdiagnozowania i wymaga odpowiedniej diagnostyki (leki, probiotykoterapia oraz dieta eliminacyjno-rotacyjna).
Najczęściej pojawiające się objawy alergii opóźnionej (IgG-zależnej)
Alergia pokarmowa opóźniona może objawiać się w różnoraki sposób, przez co wiele pacjentów nie kojarzy początku choroby z reakcjami alergicznymi. Do najpopularniejszych oznak choroby należą:
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha)
- cykliczne bóle głowy, a nawet migreny
- stałe uczucie zmęczenia i osłabienia
- problemy skórne (wysypka, rumień, atopowe zapalenie skóry)
- wahania masy ciała
Nieleczona lub nieprawidłowo zdiagnozowana alergia IgG-zależna może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, osłabienia bariery jelitowej oraz zmniejszenia odporności układu immunologicznego.
Leczenie i badanie alergii IgG-zależnej
Alergia pokarmowa opóźniona wymaga diagnozy na podstawie testów z krwi ImuPro. Tego typu testy można zamówić lub wykonać w jednostce medycznej instytut mikroekologii. Testy ImuPro inaczej nazywane są badaniami na nietolerancję pokarmową lub badaniami na nadwrażliwość pokarmową. Badanie składa się z 270 składników pokarmowych oraz przeciwciał IgG przeciwko Candida albicans. Badane składniki pokarmowe, które mogą potencjalnie uczulać pacjenta to warzywa, owoce, produkty mleczne, jajka, zboża, nasiona i orzechy, mięso, ryby i owoce morza, przyprawy i zioła, produkty słodzące, drożdże, grzyby, konserwanty, algi i zagęstniki.
Testy mogą być wykonywane u osób dorosłych odczuwających silne objawy alergii, pacjentów chorujących na autyzm oraz prowadzących zróżnicowaną dietę. Najczęściej wybieranym badaniem na alergię pokarmową opóźnioną jest test ImuPro Complete, który należy do badań ilościowych.
Na podstawie wyniku badania lekarz określa indywidualną dla każdego pacjenta dietę eliminacyjno-rotacyjną. Dodatkowo zalecić może wykonanie testu diagnozującego stan mikroflory jelitowej, na podstawie jego wyników specjalista będzie mógł przepisać pomocne w leczeniu probiotyki.
Tekst partnera