alergiczna-soja

Uzupełnianie niedoboru estrogenów u kobiet w okresie menopauzy może odbywać się na kilka sposobów. Do tej pory triumfy świętowała soja. Zarówno ta włączana do menu codziennych posiłków, jak i ta w pigułkach. Obecnie przed soją zaczyna się ostrzegać.

O zbawiennym wpływie soi na organizm kobiety przechodzącej przekwitanie mówi się od wielu lat. Proponuje się diety oparte na soi oraz sojowe preparaty jako remedium na uciążliwe objawy menopauzy. Zawarte w tej roślinie izoflawony dostarczają organizmowi bioidentycznych zamienników estrogenów w dużym stopniu eliminując niedobór żeńskich hormonów płciowych, a tym samym regulując funkcje organizmu. Ta cecha soi szybko zwróciła uwagę koncernów farmaceutycznych oraz lekarzy, którzy poszukiwali uzupełnienia i alternatyw dla hormonalnej terapii zastępczej dla swoich pacjentek. Niestety, okazuje się, że produkty sojowe, jak i sama soja mogą być silnym alergenem.

Uczulenie na białko i pestycydy

Faktem jest, że coraz więcej osób wykazuje objawy alergii na soję, w tym kobiety w okresie menopauzy, które nagle zaczęły używać jej w większej ilości. Składnikiem uczulającym może być rodzaj białka występującego w soi, dla którego stosuje się ją w większych ilościach w dietach wegetariańskich.

Rzadko jednak alergię wywołuje roślina jako taka. Właściwości uczulających nabiera dopiero poddana chemicznym metodom uprawy i przetwarzania. Warzywo, które sprzedaje nam się jako wyjątkowo odżywcze, zawiera pestycydy oraz inne składniki chemiczne mogące wywołać reakcje alergiczne. Na polskim rynku soja dostępna jest głównie w postaci półproduktów, stąd wzrastające występowanie nadwrażliwości na soję.

Alternatywne suplementy diety

Dla kobiet w okresie menopauzy soję poleca się ze względu na zawartość estrogenów roślinnych. Niedobór żeńskich hormonów płciowych jak i jego objawy zniwelować można jednak dzięki właściwościom szeregu innych produktów spożywczych oraz niektórych ziół. Jedne, jak koniczyna czerwona również zawierają izoflawony, inne działają na poszczególne dolegliwości np. redukując uderzenia gorąca. Trudno jednak samemu dobrać i odpowiednio skomponować posiłki czy herbatki ziołowe. Z pomocą przychodzą nam gotowe preparaty w postaci suplementów.
Ich składniki opierają się głównie na wypróbowanej i efektownej czerwonej koniczynie czy melisie lekarskiej, których działanie w znaczący sposób poprawia komfort kobiety w okresie menopauzy.

Biogened