amazonki-i-mezczyzni

Czuję się inna, nie ta sama. Czy lęk przed własnym ciałem zostanie przezwyciężony? Jak ktoś zobaczy we mnie obiekt seksualny, gdy straciłam jeden z atrybutów kobiecości?

Choć trudno Ci teraz w to uwierzyć, możesz być tak samo kobieca jak dawniej dla swojego mężczyzny. Najpierw jednak musimy uporać się same ze sobą.

W Polsce ok. 13 tysięcy kobiet rocznie słyszy diagnozę lekarską, rak piersi. Większość z tych kobiet zostanie poddana mastektomii. Jest to liczba bardzo istotna statystycznie, a ponieważ dotyczy tak dużej ilości kobiet – pora by przełamać tabu mówienia o relacjach intymnych, erotyce i seksie po zabiegu.

Najważniejsze jest abyś uporała się z emocjami, które zawsze towarzyszą kobietom w pierwszym okresie oswajania się ze swoim odmienionym ciałem w okresie okołozabiegowym. Mam tu na stany depresyjne, poczucie wstydu, obniżoną samoocenę i poczucie własnej wartości. Jeśli do tej pory nie miałaś kłopotów z akceptacją swojego ciała, to zapewne po pewnym okresie znów będziesz czuła się dobrze z sobą. Jeśli natomiast masz problem, nawet z myśleniem o swoim zmienionym ciele – poszukaj pomocy. Najlepiej wśród kobiet, które przeszły już zabieg (grupy wparcia dla amazonek) lub pod telefonem zaufania dla kobiet po mastektomii (darmowe numery dostępne w większości polskich miast).

Postaraj się także indywidualnie rozważyć, czy rola ciała w Twoim życiu rzeczywiście jest najważniejsza, czy może bezrefleksyjnie przyjęłaś model kultu ciała, obecny w mediach i wystarczy jedynie zrewidować kilka nieprawdziwych poglądów?

Taka pomoc pozwoli Ci swobodnie mówić o tym, czego doświadczasz w sposób nie raniący samej siebie, oraz partnera. Badania dowodzą bowiem, że partnerzy kobiet po mastektomii bywają często odrzucani i na nich skupia się agresja, zmagających się ze swoim kryzysem partnerek.

Joanna P.