Analiza kolorystyczna to zagadnienie, które w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala on określić nasz typ urody, co znacznie ułatwia wybór garderoby oraz kosmetyków do makijażu. Czy możemy ją przeprowadzić samodzielnie? Poznaj najważniejsze fakty związane z analizą kolorystyczną.
Spis treści:
- Co daje nam analiza kolorystyczna?
- Czy można samodzielnie przeprowadzić analizę kolorystyczną?
- Czy z wiekiem zmienia się typ urody?
- Czy typ urody jest dziedziczny?
- Czy każdy może nosić czerwień?
- Czy analizę kolorystyczną można zrobić online?
- Czy możemy dowolnie zmieniać kolor włosów?
Co daje nam analiza kolorystyczna?
Mogłoby się wydawać, że analiza kolorystyczna jest narzędziem, które przydaje się tylko fryzjerom, makijażystkom, stylistom oraz osobom specjalizującym się w designie. Tymczasem może na niej skorzystać każda z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu. Często stajemy bezradne przed wieszakami w sklepie odzieżowym. Jakiś kolor nam się podoba, ale nie jesteśmy pewne, czy do nas pasują. Wszyscy kupują beżowe płaszcze, więc i my robimy to samo. Z czasem jednak okazuje się, że nie wyglądamy w tym korzystnie. Krótko mówiąc, gdy nie wiemy, jaki typ urody reprezentujemy, możemy wyrzucać pieniądze w błoto. Wydawać majątek na zakup ubrań, w których prezentujemy się niekorzystnie. To samo dotyczy także kosmetyków do makijażu. Nietrafiona paleta cieni czy szminki nie podkreślają naszego naturalnego piękna, lecz nadają nam mało atrakcyjny wygląd. Analiza kolorystyczna usprawnia decyzje zakupowe, pozwala szybciej wyselekcjonować te produkty, które pasują do naszego typu urody. Pomagają też przy doborze koloryzacji, dzięki niej unikamy niszczenia włosów poprzez zbyt częste i gwałtowne zmiany odcienia.
Czy można samodzielnie przeprowadzić analizę kolorystyczną?
Istnieją profesjonalne kolorystki, które potrafią szybko i trafnie określić nasz typ urody. Najlepiej byłoby skorzystać z ich pomocy. Często bowiem brakuje nam obiektywizmu przy stawianiu diagnozy. Stwierdzamy, że jakiś kolor nam pasuje, bo go lubimy. Ewentualnie nasłuchałyśmy się, że większość blondynek w Polsce reprezentuje typ urody lato. W rezultacie także postrzegamy siebie jako jego przedstawicielkę. Jeśli jednak nie mamy aktualnie pieniędzy na profesjonalną analizę kolorystyczną, to warto spróbować obiektywnie ocenić, do którego typu urody jest nam najbliżej. Pomocne mogą tutaj się okazać filmiki na serwisie YouTube. Niektóre kolorystki przykładają na nich koło kolorów do różnych kobiet i określają ich typ urody.
Czy z wiekiem zmienia się typ urody?
Niektórzy uważają, że typ urody zmienia się wraz z wiekiem. Warto jednak podkreślić, że drastyczne zmiany nigdy nie zachodzą. Zima nigdy nie stanie się jesienią, natomiast z wiekiem uroda nieco blednie, co szczególnie mocno odczuwają kontrastowe typy urody (zima z podtypem wiosny oraz wiosna z podtypem zimy). W ich przypadku z czasem lepiej sprawdzą się bardziej harmonijne, a zatem mniej intensywne odcienie.
Czy typ urody jest dziedziczny?
Nie zachodzi tutaj prosta zależność, że zawsze dziedziczymy typ urody któregoś z rodziców. Jednak dość często zdarza się, że jeśli mama jest zimą i ma dominujące geny (ciemne włosy, ciemne oczy), to my również je odziedziczymy, przez co będziemy zimą. Niemniej możemy reprezentować jej inny podtyp. Pamiętajmy, że tutaj mieszają się geny różnych przodów, więc możemy być całkiem innym typem urody niż rodzice.
Czy każdy może nosić czerwień?
Wokół kolorów narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że czerwień pasuje tylko brunetkom. W rzeczywistości jednak mogą ją nosić wszystkie kobiety. Muszą tylko dobrać dla siebie odpowiedni odcień. Z czerwienią najtrudniej oswoić się paniom o typie urody lata. W ich przypadku lepszy może okazać się róż. Natomiast karminowa, chłodna czerwień oraz ta w malinowym wydaniu pasuje do zimy. Z kolei wiosna powinna sięgnąć po cynobrową czerwień, która wpada w pomarańczowe tony.
Czy analizę kolorystyczną można zrobić online?
Nie każda z nas mieszka w wielkim mieście i ma dostęp do usług profesjonalnych kolorystek. Także pandemia nierzadko zniechęca nas do kontaktów bezpośrednich. Na szczęście analizę kolorystyczną można przeprowadzić online. Trzeba jednak wykonać w odpowiedni sposób zdjęcie, aby to nie było za ciemne, ani prześwietlone. Dobrze jest je zrobić w świetle dziennym i bez jakiegokolwiek makijażu, ponieważ make up może zafałszować ocenę profesjonalisty.
Czy możemy dowolnie zmieniać kolor włosów?
Każdemu typowi urody odpowiadają inne odcienie włosów. Powinnyśmy poruszać się w ich obrębie. Np. zima dobrze wygląda w czerni, bardzo ciemnym i chłodnym brązie oraz oberżynie. Jeśli jesteś zimą z podtypem wiosny, możesz sobie również pozwolić na platynowy blond. Jako typ kontrastowy masz zdecydowanie najszersze pole manewru. Kolory nie mogą jednak być zbyt stonowane, muszą zachować wyrazistość. Platynowy blond jest niemalże biały, dlatego pasuje zimom kontrastowym. Natomiast jego miodowy odcień odbiera im naturalny urok.