Andrologia jest dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się męskim układem płciowym. W poprzedniej części artykułu zapoznaliśmy się z jej podstawami, dziś dowiemy się co jest przedmiotem badań i jakie są główne zagrożenia zdrowia dojrzewającego mężczyzny.
Oprócz zanieczyszczenia środowiska istnieje szereg innych zagrożeń cywilizacyjnych. Niekorzystny wpływ na męski układ płciowy ma popularny obecnie styl życia. Długotrwale siedzenie przed komputerami lub w samochodach powoduje przegrzewanie jąder, a tym samym obniżenie liczebności i ruchliwości plemników oraz sprzyja rozwojowi infekcji w układzie moczowo-płciowym.
Współczesne zagrożenia
Mało ruchu, wysokokaloryczne i nieregularne odżywianie sprzyjają powstaniu otyłości, co wiąże się ze zmniejszeniem wydzielania testosteronu przez jądra i zwiększoną produkcją estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w tkance tłuszczowej. Przewlekły stres i zmęczenie znacznie obniżają stężenie testosteronu, co prowadzi do depresji, zaburzeń seksualnych i zmniejszenia liczebności plemników w nasieniu. Wiele jest naukowych dowodów także na niekorzystny wpływ promieniowania generowanego przez urządzenia elektroniczne i telefony komórkowe.
Coraz bardziej jesteśmy świadomi tych zagrożeń, ale jednocześnie nie wyobrażamy sobie już życia bez naszej cywilizacji. Jednak ze względu na współczesne, ale i na przyszłe pokolenia musimy propagować tzw. zdrowy styl życia (zbilansowane odżywianie, aktywność fizyczna, racjonalne planowanie czasu na pracę i odpoczynek), unikać zagrożeń środowiskowych (plastikowych pojemników do żywności, nawozów sztucznych i pestycydów przy uprawie roślin, hormonalnych dodatków do pasz dla zwierząt hodowlanych) i dbać o środowisko naturalne.
Jolanta Słowikowska-Hilczer