andropauza-leczenie

Andropauza u mężczyzn pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia. Męskie przekwitanie trwa jednak o wiele dłużej niż u kobiet. Ma również bardziej stopniowy przebieg. Choć występują pewne typowe objawy spadku testosteronu, to jednak tempo ich przebiegu jest różne.

Do najbardziej typowych oznak przekwitania należą: ogólne osłabienie, spadek sprawności fizycznej, zaburzenia libido, problemy ze snem, potliwość, bóle mięśni, spadek masy mięśniowej, przerzedzenie włosów, problemy z koncentracją, z pamięcią, drażliwość, zmienne nastroje.

Andropauza często pozostaje niezdiagnozowana. W dużej mierze dlatego, że mężczyźni tego stanu się wstydzą. Tymczasem – szereg niegroźnych z pozoru dolegliwości może przerodzić się w poważniejsze schorzenia, jak osteoporoza, przerost prostaty, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Warto zatem zdecydować się na wizytę u specjalisty oraz omówienie z nim terapeutycznych możliwości.

HTZ dla mężczyzn

Jednym z rodzajów leczenia jest terapia hormonalna. Pacjentom podaje się testosteron, aby uzupełnić jego niedobór. Dzięki takiemu zabiegowi poprawia się nie tylko kondycja fizyczna, ale również psychiczna. Kuracja trwa około 4 – 6 tygodni. Korzystnie wpływa na gęstość kości, masę mięśniową. Ma niestety efekty uboczne oraz przeciwwskazania.

Pacjenci z nowotworowymi zmianami nie mogą przyjmować testosteronu, a ci z chorą wątrobą, problemami z sercem, cukrzycą – muszą rozważyć zasadność i bezpieczeństwo takiej terapii w porozumieniu z lekarzem.

Oprócz terapii hormonalnej dobrze jest pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Poprzez właściwe odżywianie, sport, unikanie używek oraz regularne badania można bowiem wkroczyć w okres andropauzy w o wiele lepszej kondycji ,a tym samym i przez proces przekwitania przejść „suchą stopą”.

Redakcja