Kobiety w okresie menopauzy często zauważają u siebie pojawienie się nadprogramowych kilogramów. Faktycznie, przez zaburzenia hormonalne i spowolniony metabolizm, które występują w tym okresie, znacznie łatwiej jest przytyć. Jak temu zapobiec i nie dopuścić do otyłości?
Przyczyny nadwagi w okresie menopauzy
W okresie menopauzy większość kobiet przybiera na wadze, mimo że ich dieta nie zmienia się drastycznie. Wręcz przeciwnie, kobiety odżywiają się tak samo jak przed menopauzą. Skąd więc pojawiają się nadprogramowe kilogramy? Czynników, które na to wpływają, jest sporo, ale najczęściej mówi się o trzech.
1. Spowolnienie przemiany materii
Nadwaga w menopauzie to częste zjawisko, które nie jest tylko związane z jej pojawieniem się, ale ogólnie z wiekiem. Niestety wraz z upływającymi latami, zmienia się też tempo metabolizmu, dlatego dietę powinniśmy dostosowywać nie tylko do swojego stylu życia, preferencji czy jednostek chorobowych, ale także do metryki.
2. Zaburzenia hormonalne
Menopauza wiąże się z prawdziwą huśtawką, jeśli chodzi o hormony. W tym okresie spada ilość estrogenów i progesteronu, czyli najważniejszych hormonów płciowych kobiety, które do tej pory chroniły ciało przed odkładaniem tłuszczu i gromadzeniem wody. Poza tym w organizmie pojawiają się tzw. androgeny, czyli męskie hormony, które doprowadzają do tego, iż często zauważalna jest otyłość brzuszna w menopauzie.
3. Wahania nastrojów
Często, jeśli chodzi o zależność „menopauza a tycie”, mówi się wyłącznie o destrukcyjnym działaniu hormonów, które mobilizują nasz organizm do gromadzenia pewnych substancji. Trzeba też przypomnieć, że szalejące hormony często powodują wahania nastrojów, stany depresyjne czy apatię i wiele kobiet, aby poprawić sobie humor, sięga po słodycze, fast-foody lub inne tuczące potrawy.
Menopauza a tycie na brzuchu – czy to naturalne?
Niestety nadwaga w menopauzie to bardzo powszechny problem. Nawet kobiety, które jeszcze kilka lat wcześniej były szczupłe, mimo iż jadły to, na co mają ochotę, zauważają odkładanie się nadprogramowych kilogramów w newralgicznych częściach ciała.
Szczególnie często u kobiet pojawia się otyłość brzuszna. Wyższa waga w połączeniu z wahaniami hormonalnymi sprawiają, że wiele kobiet zaczyna odczuwać niepokój, przestaje siebie akceptować i nie ma ochoty mierzyć się z codziennością.
Też tak masz i gorączkowo wpisujesz w Internecie zapytania „menopauza tycie co robić”? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które na pewno Ci pomogą.
Tycie w menopauzie – co robić, aby temu zapobiec?
Aby zapobiegać otyłości brzusznej w menopauzie, musisz postawić na zdrową, zbilansowaną dietę, której bilans kaloryczny będzie odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb. Co to znaczy?
Przede wszystkim stale kontroluj swoje BMI, aby mieć pewność, że zjadasz na co dzień dokładnie tyle kalorii, ile potrzebuje twój organizm. Swój poziom bmi można sprawdzić za pomocą kalkulatora BMI.
Poza tym warto wprowadzić do swojej diety zdrowe posiłki, skomponowane z warzyw, owoców i produktów niskoprzetworzonych, a także zadbać o aktywność fizyczną – zacząć uprawiać sport.